Güvercinlerini "Kırkpınar marşları" ile yarışlara hazırlıyor

Güvercinlerini "Kırkpınar marşları" ile yarışlara hazırlıyor
Güvercinlerini "Kırkpınar marşları" ile yarışlara hazırlıyor
- Edirne'de bir inşaat işçisi, "Kurtdereli", "Kel Aliço", "Koca Yusuf" gibi yağlı güreşçilerin isimlerini verdiği güvercinlerini, Kırkpınar marşlarını dinleterek yarışlara hazırlıyor - Kuşların sahibi Bayram: - "Güvercinlerim isimlerini, Kırkpınar'da dualı çayıra çıkan pehlivanlardan alıyor. Koca Yusuf, beni en çok onurlandıran kuşum. Ondan gelecek sene Türkiye şampiyonluğu bekliyorum"

EDİRNE (AA) - CİHAN DEMİRCİ - Edirne'de güvercinlerine "Kurtdereli", "Kel Aliço", "Koca Yusuf" gibi pehlivanların isimlerini veren inşaat işçisi, yarışlara hazırladığı kuşlarına Kırkpınar marşları dinletiyor.

İnşaat işçisi Bayram Şimşek, üç katlı evinin çatısına kurduğu kafeslerde 250 güvercine bakıyor.  

Güvercinlerini ulusal ve uluslararası yarışlara hazırlayan Şimşek, kuşlarına su ve yem verirken, bir yandan da Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde çalınan marşları dinletiyor.

Şimşek'in, ismini yağlı güreşin efsanesi Koca Yusuf'tan alan kuşu, Türkiye Güvercin Federasyonunca Muş'ta düzenlenen yarışta, bin 330 kilometreyi 9 günde uçarak yuvasına döndü.

- "Marşı dinleyen güvercinim gökyüzünde şahlanıyor"

Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güvercinlerine gözü gibi baktığını söyledi.

İnşaatta çalıştıktan sonra gününün 10 saatini kuşlarıyla geçirdiğini belirten Şimşek, "Hepsinin birer adı var. Güvercinlerim isimlerini, Kırkpınar'da dualı çayıra çıkan pehlivanlardan alıyor. Koca Yusuf, beni en çok onurlandıran kuşum. Ondan gelecek sene Türkiye şampiyonluğu bekliyorum" diye konuştu.

Ulusal ve uluslararası yarışlara hazır hale gelen güvercinlerine "Kurtdereli", "Kel Aliço", "Koca Yusuf" gibi isimler verdiğini dile getiren Şimşek, şöyle devam etti:

"Günümün büyük bölümünü kuşlarımla geçiriyorum. Yem ve su verme saatlerinde oğlum Emrah ile güvercinlerimizin kafesine giriyoruz. Kafeslerin temizliğini yaptıktan sonra, onları gökyüzüne bırakıyoruz.

Bu arada, güvercinlerime pehlivan isimleri verdiğim halde niye onlara Kırkpınar marşları dinletmiyorum diye düşündüm. Son bir yıldır güvercinlerime bakım yaptığım sırada, oğlum telefonuna kaydettiği Kırkpınar marşlarını dinletiyor. Teypten, cep telefonundan açtığımız marşlar, kuşları motive ediyor. Marşı dinleyen güvercinim gökyüzünde resmen şahlanıyor."

Şimşek, güvercinleriyle uluslararası yarışlarda Türkiye'yi temsil etmeyi hedeflediğini kaydetti.

- "Oğluma, onların dost olduğunu öğretiyorum"

Emrah Şimşek de gün boyunca güvercinlerin her ihtiyacını karşıladığını, bir nevi "kuş seyisliği" yaptığını söyledi.

Güvercinlerle vakit geçirdiğinde stresten uzaklaştığını anlatan Şimşek, "Babam bana öğretti, ben de oğluma onların birer dost olduğunu öğretiyorum. Bu gelenek ailemizde devam edecek" dedi.

Yarışçı güvercinlerin "bir çocuk gibi bakım istediğini" dile getiren Şimşek, "Şu ana kadar katıldığımız yarışlarda birçok kupa ve madalya altık. İnşallah devamı gelecek" diye konuştu.