Hakkari'deki terör saldırısı

Hakkari'deki terör saldırısı
Hakkari'deki terör saldırısı
EDİRNE (AA) - Edirne CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca...

EDİRNE (AA) - Edirne CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesindeki terör saldırısını kınadı.

Bircan, Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki terör saldırısına ilişkin yayımladığı mesajında, Türkiye 'nin büyük bir yas ve öfke içerisinde olduğunu belirtti.

Şehit sayısıyla ilgili Genel Kurmay Başkanlığı'nın açıklamada bulunmadığını anımsatan Bircan, "Bu terörü yapanları lanetliyorum. Sayı ne olursa olsun bu ülkenin tek bir evladını daha teröre kurban verecek gücü kalmamıştır. Her gün rutin bir şekilde şehit haberleri, şehit cenazelerinden yükselen acı haykırışları artık duymak istemiyoruz. Bu sorunun çözümü için herkes elini vicdanına koyup, bir toplumsal mutabakat ve akılla bir an evvel ne yapılması gerekiyorsa yapmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

İktidarın terörle mücadelesini eleştiren Bircan, şunları kaydetti:

"Teröre karşı duruşumuzu sadece  o gün kaybettiğimiz evlatlarımızın sayısı çok olunca değil, her an göstermeliyiz. Son aylarda kaybettiğimiz şehitlerimizin hesabını birileri mutlaka vermelidir. Bugün şehit ve gazilerimiz için yas tutarken, bazı soruları sormaktan da kaçınmayacağız.  Artık şehit yakınları hakkında da soru sordukları için soruşturma açılmaktadır. T

Tutuklanan şehit yakını vardır. Oysa ki en sevdiklerini gencecik yaşlarında toprağa veren bu insanların sorularına cevap vermek devleti yönetenlerin birinci görevidir. Yoksa onları tehdit gibi soruşturmalarla, tutuklamalarla susturmaya çalışmak değil. "

Bircan, saldırıda şehit düşen askerlere Allah'tan rahmet, yaralı askerlere şifa ve aileleri ile Türk Milleti'ne başsağlığı diledi.

 

-"Yüreğimize ateş düştü"

Edirne Belediye Başkanı Gürkan da, yüreklere büyük bir ateş düştüğünü ifade etti.

Saldırıyı lanetleyen, şehit düşen askerlere rahmet, yaralı askerlere şifa, Türk Milleti ile şehit ailelerine başsağlığı dileyen Gürkan mesajında şu görüşlere yer verdi:

"Yaşananlardan dolayı büyük üzüntü duyuyoruz. Tüm ulusumuzun başı sağ olsun. Amaç ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti'ni bölmeye hiç kimsenin gücü yetmez. Türkiye Cumhuriyeti'nin yok olmasını isteyenlerin hayalleri hiçbir zaman gerçek olmayacak."