Hamileler, bebekleri için yeniden okul yollarına düştü

Hamileler, bebekleri için yeniden okul yollarına düştü
Hamileler, bebekleri için yeniden okul yollarına düştü
- Uzunköprü Devlet Hastanesi'ndeki "Gebelik Okulu"nda anne adaylarına, sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeleri ve bebeklerini sağlıklı büyütmeleri için eğitimler veriliyor

EDİRNE (AA) - Uzunköprü Devlet Hastanesi'nde açılan "Gebelik Okulu" ile anne adaylarına, sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeleri ve bebeklerini sağlıklı büyütmeleri için eğitimler veriliyor.

Hastanenin bir bölümünde oluşturulan gebelik okulunda anne adayları hamilelikten lohusalığa, emzirmeden bez değiştirmeye kadar pek çok konuda doktor ve hemşirelerden 5 hafta boyunca eğitim alarak mezun oluyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Lütfi Civelek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanelerinde 2,5 ay önce açılan gebelik okuluna yoğun ilgi olduğunu söyledi.

Amaçlarının, sağlıklı bireyler yetiştirilmesine katkı sağlamak olduğunu vurgulayan Civelek, "Gebelik okulunda Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği konularda 5 hafta süren eğitimler veriyoruz. Değişik başlıklar var. Gebelik ve beslenme, doğum ve nefes egzersizleri, emzirme, bebek bakımı, lohusalık ve aile planlaması konuları işleniyor. Gebelik okullarının amacı, bilinçli ve sağlıklı bir gebelik yaşanması. Gebelikte oluşan fizyolojik değişimleri anlatırken, patolojik olarak da karşılarına çıkabilecek sorunların farkında olmalarını sağlıyoruz" diye konuştu.

Eğitimlerin, bebek ölümleri oranının aşağı çekilmesine de katkısı olacağına işaret eden Civelek, "Bu okullarda verdiğimiz eğitimlerle bebek ölüm oranlarını da düşürmeye çalışıyoruz. Bugün Türkiye 'de binde 11 gibi bir bebek ölüm oranı var. Henüz Avrupa 'ya göre yukarıdayız. Amacımız, onlara ulaşmak. Bu eğitimleri vermek zorundayız. Sağlıklı bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Civelek, maketlerle anlatarak doğum korkusunu da kırmaya çalıştıklarını kaydetti.

Anne adayları da aldıkları eğitimin çok yararlı olduğunu, okul sayesinde pek çok korkuyu yendiklerini ve birçok yanlış bilgiyi düzeltme imkanına eriştiklerini ifade ettiler.