Hastanın "derdini" anlamak için işaret dilini öğrendiler

Hastanın "derdini" anlamak için işaret dilini öğrendiler
Hastanın "derdini" anlamak için işaret dilini öğrendiler
- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: -"112 de çalışan 25 sağlık personelimiz 3 ay boyunca aldıkları kurslarla işaret dilini öğrendiler. Şimdi bunlar herhangi bir işitme engelli hastamıza gittikleri zaman işaret dilini biliyorlar. Hastalarla çok daha rahat bir şekilde iletişim kurabiliyorlar" - "Hastaneye başvuran işitme engelli vatandaşlara daha iyi ve daha kaliteli hizmet sunmak istiyoruz"

EDİRNE (AA) - HAKAN ŞAHİN - SALİH BARAN - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "112 de çalışan 25 acil tıp teknisyenimiz 3 ay boyunca aldıkları kurslarla işaret dilini öğrendiler. Şimdi bunlar herhangi bir işitme engelli hastamıza gittikleri zaman işaret dilini biliyorlar. Hastalarla çok daha rahat bir şekilde iletişim kurabiliyorlar" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye 'yi sağlıkta 12 yılda dünyanın bile hayal edemediği bir noktaya getirdiklerini, önemli başarılara imza attıklarını ifade etti.

Bakanlık olarak sağlıklı birey, sağlıklı aile ve sağlıklı toplumun gelişebilmesi adına önemli projeleri hayata geçirdiklerine dikkati çeken Müezzinoğlu, Türkiye'nin sağlık teknolojisi ve sağlık ürünleri  tüketen bir ülke konumundan üreten ülke konumuna geldiğini dile getirdi.

Müezzinoğlu, işitme engelli vatandaşlara yönelik hayata geçirdikleri yeni bir uygulamayla, kamu hastanelerinde çalışan sağlık personeline işaret dili eğitimi verildiğini aktardı.

Eğitimler sonunda işaret dili öğrenen personelin, hastaya başvuran  işitme engelli vatandaşların sorunlarını çok daha rahat bir şekilde öğrendiğini vurgulayan Müezzinoğlu, "112'de çalışan 25 acil tıp teknisyenimiz 3 ay boyunca aldıkları kurslarla işaret dilini öğrendiler. Şimdi bunlar herhangi bir işitme engelli hastamıza gittikleri zaman işaret dilini biliyorlar. Hastalarla çok daha rahat bir şekilde iletişim kurabiliyorlar. Hastalarda tam anlamıyla sağlıkçılarımıza sorunları anlatabiliyor. Proje kapsamında hastaneye başvuran işitme engelli vatandaşlara daha iyi ve daha kaliteli hizmet sunmak istiyoruz" diye konuştu.

-"Türkiye dünya ile yarışabilir bir noktada"

Tıbbi sekreterlerinde işaret dili eğitimi aldığını anlatan Bakan Müezzinoğlu, Edirne'den başlayan bu uygulamayı tüm Türkiye'ye yaymak istediklerine işaret etti.

Müezzinoğlu, Türkiye'nin sağlık turizminde yakın coğrafyanın merkezi yapmak istediklerini belirterek, "Kalp naklinde karaciğer naklinde kanser tedavisinde Türkiye dünya ile yarışabilir bir noktada. Karaciğer naklinde Avrupa 'da Türkiye birinci. Diğer organ nakillerinde de çok güçlü" diye konuştu.

İşitme engelli bireylerin acil bir sağlık sorunuyla karşılaştıklarında iletişim güçlüğü çekmemeleri için "Sağlıkta Engelsiz Hizmet" projesini başlattıklarını hatırlatan Bakan Müezzinoğlu proje kapsamında, İşaret Dilinde Görüntülü Destek Merkezi oluşturduklarını kaydetti.

Edirne Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu, da engelli vatandaşların acil sağlık hizmetlerinden daha etkin yararlanması için verilen kursların çok yararlı olduğunu söyledi.

Üç ay boyunca, haftada 3 gün verilen kurslara 25 sağlık personelinin katıldığını belirten Kişioğlu, "İşitme ve konuşma engelli vatandaşlarımızı anlamak istiyoruz. Aramızdaki engelleri kaldırmak istiyoruz" diye konuştu.