Hemofili hastalarına ziyaret sürprizi

Hemofili hastalarına ziyaret sürprizi
Hemofili hastalarına ziyaret sürprizi
EDİRNE (AA) - Edirne Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu, Edirne'de yaşayan hemofoli hastalarını evlerinde ziyaret etti.Dünya Hemofoli Günü nedeniyle...

EDİRNE (AA) - Edirne Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu, Edirne'de yaşayan hemofoli hastalarını evlerinde ziyaret etti.

Dünya Hemofoli Günü nedeniyle gerçekleşen ziyarette Kişioğlu, ziyaretlerdeki amaçlarının farkındalık yaratmak olduğunu söyledi.

Hemofolinin kanın pıhtılaşmasındaki anormal durumla alakalı bir kanama bozukluğu olduğunu anlatan Kişioğlu, şunları kaydetti:

 "Hemofili hastalığında sorun olan kanamada değil, kanama süresinin uzunluğundadır. Hastalıkta problem olan kanın daha geç pıhtılaşmasıdır. Yaklaşık her 5 bin erkek doğumunda bir ortaya çıkar. Bu hastalıkta kadınlar taşıyıcıdır. Taşıyıcı olan bir annenin erkek çocuğuna  yüzde 50 oranında hemofili hastalığını geçirme olasılığı vardır. Erkek çocuklarında görülen bu rahatsızlık ilimizde de yirmiye yakın hastada görülmektedir.

Bakanlığımız, ilimizde bulunan hemofili hastalarımızın karneleri ile birlikte tüm ilaçlarını ve malzemelerini ücretsiz olarak temin etmektedir. Kalıtsal olan bu rahatsızlık ömür boyu devam eder. Bu hastalar, hayatları boyunca karneyle beraber ilaç ve kan ürünlerini almakta zorunlulardır. Asla bulaşıcı bir hastalık değildir. Kişiden kişiye bulaşmaz."

 


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Erkek

  ,

  edirne