Hemşireler Günü

Hemşireler Günü
Hemşireler Günü
EDİRNE (AA) - Hemşireler Haftası kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtı'nda bir tören düzenlendi.Törene Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu,...

EDİRNE (AA) - Hemşireler Haftası kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtı'nda bir tören düzenlendi.

Törene Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahattin İlter  ile çok sayıda ebe ve hemşire katıldı.

Kurumların çelenk sunumu ile başlayan törende Edirne Belediyesi Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Kişioğlu, yaptığı konuşmada hemşire ve ebelerin ülkemizdeki sağlık sisteminde çok önemli yerlere sahip olduğunu söyledi.

Kişioğlu, hemşireliğin insan sevgisiyle dolu bir meslek olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Hemşirelik, insan sevgisiyle dolu, şefkatle, sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslektir. Bu hafta değerlendirilirken, hemşirelik mesleğinin sorunları ortaya konur ve çözümler üretilir.

Ebelik mesleği de ülkemizde doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası ana ve çocuk sağlığı ve bebek öz bakımı üzerine verilen yine hemşirelik gibi ulvi ve kutsi bir meslektir. Ülkemizde bebek ölüm sayılarının azalmasında önemli katkılarda bulunmuş önemli tıbbi bir meslek grubudur"

Hemşireler ve ebelerin, sağlık teşkilatının can damarını oluşturduğunu belirten Kişioğlu, "Hemşire ve ebeler ülkemizde aşılama, Ana Çocuk Sağlığı gibi koruyucu sağlık hizmetlerinin en ücra köşelere kadar ulaştırılması görevini ifa etmektedir" dedi.