Hilye-i Şerif Sergisi açıldı

Hilye-i Şerif Sergisi açıldı
Hilye-i Şerif Sergisi açıldı
EDİRNE (AA) - Edirne'de Hz. Peygamberin fiziksel özelliklerini tasvir eden Hilye-i Şerif sergisi açıldı.Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Selimiye...

EDİRNE (AA) - Edirne'de Hz. Peygamberin fiziksel özelliklerini tasvir eden Hilye-i Şerif sergisi açıldı.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Selimiye Vakıf Müzesi'nde düzenlenen programda,  Hilye-i Şerif'in, Hz Peygamber'in fizyolojik özelliği, göz güzelliği, boyu, vücudu ve ayaklarını hepsini tek tek ifade ettiğini söyledi.

 Kadir Gecesi'nde böyle anlamlı bir sergiyi açmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Şahin, konuşmasına şöyle devam etti:

''Sağ olsun arkadaşlarımızın gayreti ile ben de değerli Mehmet Çebi ile görüşmelerim oldu. Çünkü bu zatı muhterem Türkiye 'nin değişik yerlerinde bu sergiyi açtı. Yanında tespih koleksiyonu vardı. Onu inşallah başka bir güne bırakmış olduk. Zaten kelime anlamı itibari ile Hilye: şekil ve vasıf anlamına gelen bir kelimedir. Ama bu kelimenin içinde Ayeti kelimeler ve Hadis-i Kutsiler de zaman zaman olmakta. Ve bunları sizlerin görünümüne sunmanın huzuru içerisindeyim. Çünkü bugün bereketli ve kutsi bir gün" 

Konuşmaların ardından Vali Şahin, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve  CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan serginin açılışını yaptı.