İmamlar cuma ve bayram hutbelerine "kılıçla" çıkıyor

İmamlar cuma ve bayram hutbelerine "kılıçla" çıkıyor
İmamlar cuma ve bayram hutbelerine "kılıçla" çıkıyor
- Edirne'deki önemli selatin camilerden Eski Cami'de 6 asırdır padişah geleneği kılıçla hutbe veriliyor

EDİRNE (AA) - Osmanlı Devleti'nde, Edirne'de padişahların Eski Cami 'de kılıç kuşanarak tahta çıkış geleneği, günümüzde, cuma ve bayram hutbelerinin kılıç kuşanarak okutulmasıyla sürdürülüyor.

Eski Cami'de görev yapan başimam hatibi Metin Uluocak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı'da kılıçla fethedilen kentlerin ulu camilerinde kılıçla hutbe geleneğinin 600 yılı aşkın süredir Edirne'nin ulu camisi Eski Cami'de sürdürüldüğünü anlattı.

Hutbe sırasında kılıcın sol elde tutulması ritüelinin kılıcın gerektiğinde kullanılacağı mesajını taşıdığını ifade eden Uluocak, "Kılıç hutbe sırasında sol elimizdedir, sağ elimizde değildir bu da İslam 'ın bir barış dini olduğunu gösterir. Bu gelenek yüzyıllardır devam ediyor, bizden sonra da kıyamete kadar devam edecek" dedi.

Uluocak, I. Ahmet ve II. Mustafa'nın kılıç kuşanma törenlerinde kullanılan orijinal kılıçla 2007 yılına kadar verilen hutbenin, orijinal kılıcın Edirne Vakıflar Müzesi'ne alınmasıyla orijinalden kopyasıyla sürdürüldüğünü kaydetti.

-Eski (Ulu) Cami

Emir Sultan Çelebi tarafından 1403 yılında yapımına başlanan Eski Cami, Çelebi Sultan Mehmet zamanında, 1414 yılında tamamlandı. 1749 yılında yangından, 1752 yılında da Edirne depreminden zarar gören ve I. Mahmut döneminde tamirat gören cami, Edirne'de Mimar Sinan tarafından yapılan Türk-İslam sanatının en önemli eserlerinden Selimiye Camisi'nin karşısında yer alıyor.


  ETİKETLER:

  İslam

  ,

  Cami

  ,

  mimar

  ,

  edirne