İpsala Sınır Kapısı'ndaki "rüşvet" operasyonu

İpsala Sınır Kapısı'ndaki "rüşvet" operasyonu
İpsala Sınır Kapısı'ndaki "rüşvet" operasyonu
- Edirne Valisi Şahin: - "Sadece İpsala'daki memurlar değil, İstanbul'daki gümrük memurları da bu işin kapsamındadır" - Gözaltına alınan 9'u gümrük memuru 15 şüpheli adliyeye sevk edildi

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, İpsala Sınır Kapısı'ndaki "rüşvet" operasyonuna ilişkin "Sadece İpsal'daki memurlar değil, İstanbul 'daki gümrük memurları da bu işin kapsamındadır" dedi.

Şahin, İpsala Sınır Kapısı'nda "yurtdışına sahte ürün götürenlere rüşvet karşılığı çıkış sağladığı" öne sürülen 9 gümrük muhafaza memurunun gözaltına alınmasına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Vali Şahin, 3-4 aylık takibin sonucunda operasyonun yapıldığını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Tüm belgeler açığa çıkmıştır. Operasyon başarıyla sonuçlanmıştır. Sadece İpsala'daki memurlar değil, İstanbul'daki gümrük memurları da bu işin kapsamındadır. Ayrıca sivil  8-10 kişi bu işin kapsamındadır. Şu anda 9'u memur olmak üzere 15 kişi gözaltında. Dün itibarıyla gözaltına alınan gümrük memurlarını görevlerinden uzaklaştırdık. Durumu da bakanlığa ilettik. Gerçekleşen bir olay var. Zaten ilgili kişiler de 'Biz şu kadar rüşvet verdik', 'Bu kadar kişiye para verdik' diye söylemekteler. Suç gerçekleşmiştir. Nakıs teşebbüs düzeyinde kalmamıştır."

Bu arada dün operasyon kapsamında gözaltına alınan 9'u gümrük memuru 15 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından İpsala Adliyesi'ne sevk edildi. Gümrük memuru dışındaki şüphelilerin yurtdışına sahte ürün götüren kargo şirketinin çalışan ve yöneticilerinden olduğu öğrenildi.