IŞİD'den kaçan 2 Ezidi'nin Bulgaristan sınırında ölümü

IŞİD'den kaçan 2 Ezidi'nin Bulgaristan sınırında ölümü
IŞİD'den kaçan 2 Ezidi'nin Bulgaristan sınırında ölümü
- Cenazeler, Duhok'a götürülmek üzere ailelerine teslim edildi - Ölen Ezidi'nin ağabeyi İlyas: - "Türkiye'deki yetkililere teşekkür ediyoruz. Her şeyimizle ilgilendiler"

EDİRNE (AA) - IŞİD'den kaçıp  Avrupa 'ya gitmek isterken Bulgaristan sınırında donarak hayatını kaybeden iki Ezidi'nin cenazesi, ailelerine teslim edildi.

Jandarma tarafında sınırda donmuş halde bulunan cenazeler, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesindeki otopsinin ardından yakınlarına verildi.

Ölen Dalil Murad İlyas'ın ağabeyi Şivan Murat İlyas, hastane önünde gözyaşı döktü.

İlyas, gazetecilere yaptığı açıklamada, IŞİD'in saldırıları sırasında kardeşiyle bağlarının koptuğunu ve birbirlerini bulamadıklarını söyledi.

IŞİD'in kızlarını, annelerini, kardeşlerini, eşlerini kaçırıp erkekleri öldürdüğünü belirten İlyas, şöyle konuştu:

"Biz de şehrimizi terk edip Şengal Dağı'na çıktık. 10 gün aç susuz burada bekledik. Daha sonra birbirimizi bulamadık. Ölen kardeşimizin 2 kız , 2 erkek çocuğu vardı. Daha güvenli olduğu için Duhok'a yerleştik. Kardeşim de Avrupa'ya gitmeye çalışıyordu. Bulgaristan sınır polisince yakalanmışlar, dövülüp eşyaları, paraları alınarak Türkiye sınırına bırakılmışlar. Kardeşim burada ölmüş. Türkiye'deki yetkililere teşekkür ediyoruz. Bizim her şeyimizle ilgilendiler. Bu sayede cenazemiz bu tarafta getirildi."

İlyas, cenazelerini uçakla Duhok'a götüreceklerini kaydetti.

IŞİD'in baskılarından kaçan 12 Ezidi, yürüyerek Bulgaristan sınırını geçmeye çalışırken sınır polisince yakalanarak Türkiye sınırına yönlendirilmiş, gruptakilerden bazıları da yaralı arkadaşlarına yardım için kent merkezine geldiği sırada jandarma ekiplerince yakalanmıştı.

Ekipler, sınırda kalan Ezidiler için yaptığı çalışmada, 2 Ezidi'nin donarak öldüğünü belirlemiş, yaralı bir kişi ise tedavi altına alınmıştı.