"Kadın Çiftçi Eğitim Programı" sertifika töreni

"Kadın Çiftçi Eğitim Programı" sertifika töreni
"Kadın Çiftçi Eğitim Programı" sertifika töreni
- Edirne Ziraat Odası Başkanı Yorulmaz: "Bizim hanımlarımızın elleri sopalıdır. Aldığınız eğitimle iki elinizde sopa olmasın, bir elinizdeki sopa bize yeter" - Edirne Valisi Şahin: - "Bizim hanımlar eline sopa almaz. Ne çocuğunu döver ne kocasına başını kaldırır çünkü bizim töremiz onu gerektirir"

EDİRNE (AA) - Edirne'de, " Kadın Çiftçi Eğitim Programı" sertifika töreni düzenlendi.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, bir otelde düzenlenen törende, yaşamın her alanında emeği olan Türk çiftçisine, eşlerinin destek verdiğini söyledi.

Aldıkları eğitimle kadınların daha da bilinçlendiğini belirten Yorulmaz, "Bizim hanımlarımızın elleri sopalıdır. Aldığınız eğitimle iki elinizde sopa olmasın, bir elinizdeki sopa bize yeter. Evlerimizde eşlerimizin üstünlüğü vardır" dedi.

Vali Şahin de böyle bir eğitimin Edirne'de ilk kez yapılıyor olmasının mutluluk verici olduğunu ifade etti. Eğitimin yaşam boyu devam eden bir süreç olduğunu dile getiren Şahin, şöyle konuştu:

"Ben meyve budamasını da biliyorum, niye gideyim demediniz, geldiniz eğitim gördünüz. 'Ben biliyorum' diyen adamdan korkun. 'Biliyorum' diyen insan en cahil adamdır. Allah ilmi öyle yaratmıştır ki denizler mürekkep, ağaçlar kalem olsa ilim tükenmez. Hayvan sağımından, meyve alırken nelere dikkat edilmesine kadar öğrendiniz. Sosyal hayatın refaha ulaşmasında daha güzel hizmet edeceksiniz, ailenin daha güzel seviyeye gelmesini sağlayacaksınız."

Şahin, kendisinden önce konuşan Edirne Ziraat Odası Başkanı Yorulmaz'ın sözlerini de değerlendirdi. Şahin, şunları kaydetti:

"Bizim hanımlar eline sopa almaz. Ne çocuğunu döver, ne kocasına başını kaldırır çünkü  bizim töremiz onu gerektirir. Huzurlu mazbut aileler olduğunuzu biliyorum. Eğitim sonrasında  daha güzel şeyler yapacaksınız, beyinize evinize daha güzel hizmet edeceksiniz, evin bütçesine de katkıda bulunacaksınız. Hanımların kazancı daha kutsaldır. Hanımın alın teri çok çok daha farklıdır."

Vali Şahin, konuşmasının ardından, Aile ve Sosyal Politikalar, Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve ziraat odası işbirliğiyle 5 gün verilen eğitimlerde başarılı olan yaklaşık 120 kadın çiftçinin sertifikalarını verdi.


  ETİKETLER:

  Aile

  ,

  Kadın

  ,

  Yaşam

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  gıda

  ,

  eğitim

  ,

  sosyal

  ,

  hizmet

  ,

  edirne