"Kadın, kendini korumak için cinayet işliyor"

"Kadın, kendini korumak için cinayet işliyor"
"Kadın, kendini korumak için cinayet işliyor"
- Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Çifci ve Araştırma Görevlisi Akgün'ün, "kadınların cinayet işleme nedenleri"ne ilişkin yaptığı araştırma, kadınların daha çok ''kendilerini korumak için cinayet işlediğini'' ortaya koydu - Çifci: "Kadınların öldürme suçunu büyük oranda nefsi müdafaa ve savunma amaçlı işledikleri belirlendi"

EDİRNE (AA) - SALİH BARAN -  Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Elif Gökçearslar Çifci ile Araştırma Görevlisi Rümeysa Akgün'ün, "kadınların cinayet işleme nedenleri"ne ilişkin yaptığı araştırmaya göre, kadınlar daha çok ''Kendilerini korumak için'' cinayet işliyor.

Doç. Dr. Çifci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, araştırma için Eskişehir Çifteler Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda cinayet suçu nedeniyle kalan kadınlarla derinlemesine görüştüklerini söyledi.

Kadının suça yönelmesinde pek çok nedeni olduğunu vurgulayan Çifci, şunları anlattı:

"Kadın suçluluğunun nedenleri arasında, kadının sosyal ve ekonomik yaşamda aktif hale gelmesi, ev dışı sorumlulukları da üzerine alması gösterilmektedir. Bunlara ek olarak, kadınların sosyal yaşamdan soyut yaşamaları ve ekonomik bağımsızlıklarını elde edememiş olmaları da kadının suça yönelmesinin nedenleri arasında sıralanmaktadır. Kadının suça yönelmesine neden olan bir başka faktör de kadının sistematik olarak şiddete uğramasıdır."

Çiftci, erkek şüphelilerinin öldürdüğü kişiyi yüzde 45-60 oranında tanıdığını, kadınlarda ise oranın 75-85'e kadar yükseldiğini vurguladı.

Görüştükleri kadınların çoğunun eşini ya da sevgilisini öldürmekten hüküm giydiğini dile getiren Çiftci, "Geri kalanlar, çocuklarını, kendilerine sarkıntılık eden kişileri nefsi müdafaa için öldürmüşlerdir. Özet olarak, kadınların öldürme suçunu büyük oranda nefsi müdafaa ve savunma amaçlı işledikleri belirlenmiştir" diye konuştu.

 

- "Kadına yönelik şiddet ortadan kaldırılmalı"

 

Çifci, kadınların suç işlemesinin önüne geçilmesi için ilk olarak kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Güvenlik güçlerinin eşlerinden şiddet gören kadınlar konusunda daha hassas olmasının önemine değinen Çiftci, şöyle konuştu:

"Eşlere öfke kontrolüyle ilgili kurslar verilmelidir. Kadınların şiddetten korunmasına ilişkin önlemler alınmalıdır. Eşine şiddet uygulayan kocalar için tedbirler alınmalı cezai yaptırımlarda bulunulmalıdır. Eğer şiddet artıyor ise cezalar da artırılmalıdır. Bölgedeki toplum merkezlerinde kadınlar sosyal hizmet uzmanları tarafından bilinçlendirilmeli, haklarını nasıl koruyacakları konusunda bilgilendirilmelidirler."

Çiftci, kadına yönelik şiddet konusunda sosyal hizmetler, güvenlik güçleri, hastaneler ve sivil toplum merkezlerinin birlikte hareket ederek sorunun çözümü için aşama kaydedebileceğini vurguladı.

"Şiddeti önleme çalışmalarıyla kadınlar güçlendirilmelidir" diyen Çiftci, bunun, kadının sosyal ve ekonomik olarak güçlenmesi ve sosyalleşmesinden geçtiğini kaydetti.