Kadına Karşı Şiddeti Önleme Günü

Kadına Karşı Şiddeti Önleme Günü
Kadına Karşı Şiddeti Önleme Günü
EDİRNE (AA) - Edirne Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Nurten Kasapoğlu, Kadına Karşı Şiddeti Önleme Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.Kasapoğlu,...

EDİRNE (AA) - Edirne Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Nurten Kasapoğlu, Kadına Karşı Şiddeti Önleme Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Kasapoğlu, mesajında, kadına karşı şiddetin insan hakları ihlali olduğunu belirtti. 25 Kasım'ın kadınlar için diğer günlerden farklı olduğunu aktaran Kasapoğlu, şunları kaydetti:

"25 Kasım'da dünyanın her yerinde kadınlara ve kız çocuklara yönelik giderek artan cinsiyete dayalı şiddete odaklanılmış olmasıdır. Günümüzde, kadına yönelik şiddet olgusu, sadece bir kadın sorunu olarak değil, toplumsal bir sorun olarak çok yönlü olarak gündeme alınmakta ve çözüm üretmek için sosyoekonomik koşullar, politik gelişmeler ve kültürel etkenlerle birlikte değerlendirilmektedir. Yerel ve ulusal medyaya yansıyan haberlere göre 2015 yılında ekim ayına kadar erkekler, 236 kadını, boşanmak istediği için veya evlenmek istemediği için öldürdü. Kadına yönelik şiddet artarak devam etti. 15 kadın ve kız çocuğuna tecavüz edildi. 5 kadın ve kız çocuğuna zorla fuhuş yaptırdı. 29 kadını yaraladı, 6 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu. Öldürülen kadınlar arasında, yasal haklarını kullananlar katili hakkında 3 kez koruma kararı çıkartmış olan da vardı.

Erkek egemen zihniyet, kadın erkek eşitliğini göz ardı eden yönetim anlayışı, şiddetin önlenmesi konusunda yasaların yaşamama geçirilememesi karşısında, kadına yönelik şiddetle mücadele için hazırlanan ulusal eylem planı hızla ve kararlı bir devlet politikasıyla hayata geçirilmelidir."