Karayolu Trafik Haftası

Karayolu Trafik Haftası
Karayolu Trafik Haftası
EDİRNE (AA) - Karayolu Trafik Haftası kutlamaları kapsamında Edirne Halk Eğitim Merkezi'nde tören düzenlendi.Düzenlenen programa Edirne Valisi Dursun...

EDİRNE (AA) - Karayolu Trafik Haftası kutlamaları kapsamında Edirne Halk Eğitim Merkezi'nde tören düzenlendi.

Düzenlenen programa Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, İl Protokol üyeleri ile çok sayıda Emniyet mensubu ve öğrenci katıldı.

Vali Şahin, yaptığı konuşmada, trafik kurallarına uymanın ve tedbirli olmanın önemine vurgu yaptı.

Trafikte sürücülerin ve yolcuların en başta uyması gereken kuralın emniyet kemeri takmak olduğunun altını çizen Vali Şahin, "Trafik canavarına karşı kendimizi korumak için herkesin kurallara uyması lazım, özellikle emniyet kemeri takılmalı. Arabaya bindiğimizde arkada yada önde oturalım hiç fark etmez mutlaka kemeri takmalıyız. Çünkü emniyet kemeri sizi hayata bağlar" dedi.

Edirne Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Fahrettin Soydan da, Türkiye 'de meydana gelen trafik kazalarının yüzde 34'ünün hız ihlallerinden meydana geldiğinin tespit edildiğini belirtti.

 

Trafik sorununun toplumsal sorunların en önemli sorunlarından birini olduğunu ifade eden Soydan, "Sorunun toplumsal bir sorun olması sebebiyle çözümü tüm toplumun katkısıyla olacaktır. Bu amaçla toplumun her ferdinin ayrı ayrı katkıları gerekmektedir. Trafikteki 2013 ve 2014 yılı karnesinde tescilli araç sayısının 137 bine ulaştığı ilimize 2013 yılında bin 419 kaza, 2014 yılında bin 394 kaza meydana gelmiştir. Meydana gelen bu kazalar sonucunda 2013 yılında 20, 2014 yılında ise 19 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir" diye konuştu.

Daha sonra 2008'de geçirdiği trafik kazası sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum olan kimya mühendisi Mehmet Abdu, kaza sonrası sonra yaşamında meydana gelen farklılıkları anlattı. Edirne Valisi Şahin de Abdu'ya plaket verdi.

Törende yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ve başarılı emniyet personellerine ödülleri de verildi.