Keşan Belediyesi'nde toplu sözleşme

Keşan Belediyesi'nde toplu sözleşme
Keşan Belediyesi'nde toplu sözleşme
EDİRNE (AA) - Keşan Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası arasında 146 memuru kapsayan toplu...

EDİRNE (AA) - Keşan Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası arasında 146 memuru kapsayan toplu sözleşme imzalandı.

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, belediye meclis salonunda düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, toplu sözleşmede devletin memurlara verdiği zamların haricinde birinci yıl için yüzde 11 ve ikinci yıl içinse yüzde 12 zam verileceğini söyledi.

Uzun yıllar memurlarında sendikal haklarına kavuşması için yapılan mücadelenin sonuç verdiğini belirten Özcan, " İki yıl önce yasal düzenlemeleri de yapıldıktan sonra Trakya'da sendika ile ilk toplu sözleşmeyi Keşan Belediyesi yaptı. Sendika ile yaptığımız görüşmeler sonuçlandı. Belediye temsilcileri ile sendika temsilcileri arasında kısa süreli bir görüşmenin ardından uzlaşmaya vardık. Eğer sosyal demokrat bir belediye olmasaydık, sendikal faaliyetlere ters bakan bir belediye olsaydık, sürüncemede kalan görüşmelerle karşı karşıya kalabilirdiniz" diye konuştu.

 

-"Herkes emeğinin karşılığını alsın"

 

Müdür, şef ve memura gelecek zam oranının farklı olduğunu belirten Özcan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Her dini bayramda 100 lira ve yılda bir kez 150 lira giyim yardımı yapılacaktır. Sendika ile genel sosyal haklarınızı da kapsayacak şekilde anlaşmaya vardık. İşçi arkadaşlarımızla aranızdaki önemli ölçüde farkı kapatmış sayılabiliriz. Değerli arkadaşlar gönül ister ki bütün çalışanlara ülkemizde daha fazla katkı sağlayalım. Bizim de şartlarımız bu, makul bir artış olduğu ve iyi bir artış olduğu kanaatindeyim. Hepinize hayırlı olsun. Önemli olan huzur içeresinde çalışmak. Hem iş yerimizde hem şehrimizde hem ülkemizde huzurlu bir yaşam olsun. Herkes emeğinin karşılığını alsın. Sizin adınıza konuşuyorum, 'Derdimiz ne patronu dövmek ne de hak etmediğimiz emeğimizin karşılığı olmayan bir şeyi talep etmektir' diyorsunuz. Ben de öyle görüyorum. Hayırlı olsun. Huzurumuz daim olsun."

Konuşmanın ardından Özcan ve sendika yetkilileri iki yılı kapsayan toplu sözleşmeyi imzaladı.