Kırkpınar BESYO'nun dünyanın pek çok yerinden öğrencisi var

Kırkpınar BESYO'nun dünyanın pek çok yerinden öğrencisi var
Kırkpınar BESYO'nun dünyanın pek çok yerinden öğrencisi var
-Kırkpınar BESYO Müdürü Doç. Dr. Toksöz: -"Türkiye'de en çok tercih edilen spor yüksek okulu olmamız dışında, Türk dünyasından, Balkanlar'dan ve dünyanın pek çok ülkesinden okulumuz eğitim amaçlı rağbet görüyor"

EDİRNE (AA) - Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Doç. Dr. İlhan Toksöz,  dünyanın pek çok ülkesinden öğrencileri olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Toksöz, Anadolu Ajansı (AA) Edirne Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Toksöz ziyarette yaptığı konuşmada,  Türkiye 'de en çok yabancı öğrencisi olan spor yüksek okulunun Trakya Üniversitesi Kırkpınar BESYO olduğunu söyledi.

Çift anadal programlarının işlemesi ve şeffaf sınav sistemiyle öğrenci kabulünün okullarına ilginin artmasında etken olduğunu ifade eden Doç. Dr. Toksöz, 

"Türkiye'de en çok tercih edilen spor yüksek okulu olmamız dışında, Türk dünyasından, Balkanlar'dan ve dünyanın pek çok ülkesinden okulumuz eğitim amaçlı rağbet görüyor. Öğrenci sayımızın yüzde 10'u yabancı öğrenci. YÖK'ün hedefi yüzde 5 biz bu hedefin iki katını yakaladık. 1112 öğrencimiz var bu öğrencilerimizden yüzde 10'u yabancı. Diğer BESYO'ların yabancı öğrencilerin toplamı okulumuzdaki yabancı öğrenci sayısına yetişemiyor. "

AA Edirne Bölge Müdürü Salih Baran da, "Şampiyonların tercih ettiği" okulun yöneticisini ağırlamaktan kıvanç duyduğunu ifade etti. Baran, sporun barış, kardeşlik, dostluk ve centilmenlik yönlerini kılavuz edinerek hedeflerini yüksek tutan Kırkpınar BESYO'nun başarılarının duyurulmasına her zaman onurla aracılık edeceklerini kaydetti.