"Kızanlar" meslek kurslarıyla suçtan uzak tutulacak

"Kızanlar" meslek kurslarıyla suçtan uzak tutulacak
"Kızanlar" meslek kurslarıyla suçtan uzak tutulacak
- Edirne Valiliği ve kamu kurumlarının ortaklaşa yürüttüğü "Kızanlar Dayanışma Atölyesi Projesi" çerçevesinde, daha önce suça karışmış gençlere mesleki eğitim veriliyor - Vali Şahin: "Çocuklar, eğitimin ardından emniyetin bünyesinde açılacak atölyelerde çalışmalarını sürdürecek" - "Çocukların evlerine irşad ekibi gönderip ailelerini de bilgilendirmeye çalışıyoruz"

EDİRNE (AA) - Edirne Valiliği öncülüğünde, Emniyet, Milli Eğitim ve İş - Kur müdürlüklerinin ortaklaşa yürüttüğü, "Kızanlar Dayanışma Atölyesi Projesi" ile daha önce suça karışmış gençlerin meslek edinmesi sağlanıyor.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, daha önce suça karışmış 32 gencin eğitim aldığı Çıraklık Eğitim Merkezini ziyaretinde, kursiyerlerin yaptığı ürünleri inceledi.

Şahin, daha önce hırsızlıktan kaydı bulunanları kastederek, "Önceden bunu götürenler, şimdi yapıyor. Yer değişimi sağlayanlar bunları yapıyorlar, ne kadar güzel" dedi.

Vali Şahin'in, "Artık o işlerden vazgeçtiniz değil mi, başkasının malıyla ilgilenmiyorsunuz artık değil mi" sorusu üzerine Edirne Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ, "Gençler söz verdiler, namuslu esnaf olacaklar" diye konuştu.

Edirne'deki birçok kurumun katkısıyla yürütülen proje çerçevesinde kursiyerlerin sabah evlerinden alındığını aktaran Şahin, şöyle devam etti:

"Kursiyerlerin kahvaltı ve öğle yemekleri de veriliyor. Bu gençlere daha sonra iş imkanı sunarak, çalışmalarını sağlayacağız. Zaten kendileri de söylediler, geçmişlerini unuttuklarını ifade ettiler. Artık bizim kalemimiz beyaz. Sayfaya beyaz kalemle, süt gibi kalemle yazacağız."

 

- "Evlere irşad ekibi gönderilecek"

 

Şahin, suça karışmış çocuklara 5 ay süresince elektrik ve kaynak eğitimi verildiğini söyledi.

Kursiyerlerin eğitimin ardından emniyet bünyesinde açılacak atölyelerde çalışmalarını sürdüreceğini belirten Şahin, şunları anlattı:

"Bu çocuklarımız eğitime alındığından bu yana hiçbir suça karışmadılar. Bu çocukların arasında 21 ila 95 suç kaydı olanlar var. Adeta suç makinesi. 21'den 95'e kadar olan çocukları tespit ettik. Şimdi bunların evlerine de ailelerine de müftülükten irşad ekibi gönderip ailelerini de bilgilendirmeye çalışıyoruz. Müftülükten kurduğumuz ekip çocukların evlerine giderek onların anne ve babalarıyla görüşecek. Çocukların kötü yola sapmaması için gayret sarf edeceğiz."

Kursiyerler de proje sayesinde dünyaya bakış açılarının değiştiğini ve kötü alışkanlıklardan uzaklaştıklarını kaydetti.