KKTC Milli Eğitim Bakanı Berova, Edirne'de

KKTC Milli Eğitim Bakanı Berova, Edirne'de
KKTC Milli Eğitim Bakanı Berova, Edirne'de
- Özdemir Berova: - (AP'nin Türkiye raporundaki Kıbrıs talepleri) Ana vatan Türkiye'nin KKTC'nin her zaman yanında olması, bizim ülkemiz açısından vazgeçilmez olandır" - "Siyasiler, partiler her şey değişebilir ancak bizim için esas olan ve aslolan ana vatanla olan ilişkilerdir. Tarihsel süreç içerisinde Türkiye'de hükümetler değişmiştir ama KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkiler hep en sıcak düzeyde kalmıştır"

EDİRNE (AA) - KKTC Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raporunda geçen KKTC ile ilgili taleplere ilişkin, "Ana vatan Türkiye'nin KKTC'nin her zaman yanında olması, bizim ülkemiz açısından vazgeçilmez olandır" dedi.

Berova, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük'ü makamında ziyaret etti.

Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Berova, AP'nin raporuyla ilgili soruya karşılık, bu tür taleplerin periyodik olarak gündeme getirildiğini kaydetti. 

Berova, "Bizim için esas olan, Türkiye'nin Kıbrıs'taki garantisinin devamıdır. Çünkü adamızda geçmişte çok üzücü, kanlı olaylar yaşadık. Ana vatan Türkiye'nin KKTC'nin her zaman yanında olması, bizim ülkemiz açısından vazgeçilmez olandır. Biz de bunları çok önemsemiyoruz aslında" diye konuştu. 

Bir başka gazetecinin, Türkiye'de hafta sonu yapılan seçimleri değerlendirmesini istemesi üzerine de Berova, "Siyasiler, partiler her şey değişebilir ancak bizim için esas olan ve aslolan ana vatanla olan ilişkilerdir. Tarihsel süreç içerisinde Türkiye'de hükümetler değişmişti, ama KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkiler hep en sıcak düzeyde kalmıştır" dedi.

Berova, kendisinin de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olduğunu anımsatarak, "evimdeyim" diye nitelediği Trakya Üniversitesi'nde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu bildirdi.