Komşu kızının gelinlik hayali krize takıldı

Komşu kızının gelinlik hayali krize takıldı
Komşu kızının gelinlik hayali krize takıldı
- Ekonomik kriz yaşayan Yunanistan'dan Edirne'ye gelinlik almak için gelen genç kızların birçoğu, maddi yetersizlik nedeniyle ülkelerine elleri boş dönüyor - Atina'dan gelinlik almak için gelen Tzorta: - ''Yunanistan'daki kriz bizi çok etkiledi, artık Türkiye'den gelinlik de alamıyoruz. Sadece buraya gelip bakmakla yetiniyoruz''

EDİRNE (AA) - HAKAN MEHMET ŞAHİN - Ekonomik kriz yaşayan Yunanistan 'dan gelinlik almak için Edirne'ye gelen  genç kızların birçoğu, maddi imkansızlık nedeniyle gelinlik alamadan ülkelerine dönüyor. 

Yunanistan'dan düğün alışverişi için Edirne'ye gelenlerin sayısında, önceki yıllara göre önemli oranda düşüş yaşanıyor.

Edirne'ye gelen Yunan genç kızların Türkiye 'de dikilen gelinlikler ve çeyiz ürünlerine ilgisi devam etmesine karşın, ekonomik kriz nedeniyle düşen alım gücü, istenilen gelinliğin alınmasını engelliyor. Satın alamadıkları gelinlikleri kiralamak isteyen genç kızlar, mağazaların kiralama yöntemine yanaşmaması nedeniyle ülkelerine elleri boş dönüyor. 

Gelinlik ve çeyiz mağazası sahibi Ahmet Moranlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yunanistan'dan gelen ve evlenme hazırlığı yapan genç kızların, Türk gelinliklerine ilgilerinin devam ettiğini fakat ülkelerinde yaşanan kriz nedeniyle gelinliklere sadece bakmakla yetindiklerini anlattı.

Moranlı, önceki yıllarda birçok Yunanlı genç kıza Türkiye'de dikilen gelinlik sattıklarını belirterek, ''Bundan 3-4 sene öncesine kadar Yunanistan'dan gelen kızlarımıza çok güzel gelinlikler satıyorduk. Ülkelerindeki kriz nedeniyle işlerinde büyük bir bozulma olmuş. Artık resmen onları burada görmez olduk. Artık gelenler de gelinlik almıyor, sadece ucuz çeyiz eşyası alıp ülkelerine dönüyor'' dedi. 

 

 

Yunan kızların en çok taşlı ve dantelli gelinlikleri beğendiklerine dikkati çeken Moranlı, gelinlikleri kiralama yöntemiyle de vermedikleri için Yunan kızların büyük çoğunluğunun ülkelerine eli boş döndüğünü vurguladı. 

- ''Sadece gelinliklere bakmakla yetiniyoruz''

Gelinlik almak için Atina'dan gelen Nicola Tzorta ise Türk gelinliklerinin çok güzel olduğunu belirtti.

Gelinliklerde en çok transparan ve taşlı gelinlikleri beğendiğini anlatan Tzorta, ''Yunanistan'daki kriz bizi çok etkiledi, artık Türkiye'den gelinlik de alamıyoruz, sadece buraya gelip bakmakla yetiniyoruz'' dedi.

Önceki yıllarda Yunanistan'da evlenen birçok arkadaşının Türk gelinliği giydiğini ifade eden Tzorta, evlilik hazırlığı yapan genç kızların da ekonomik krizden etkilediğini dile getirdi. 

Tzorta, Türkiye'de gelinliklerin Yunanistan'dakilere göre kaliteli ve çok çeşitli olduğunu, bu nedenle Yunanlı kızların ilgisini çektiğini kaydetti. 

Satıcılar gelinlikleri kiralama yöntemiyle vermedikleri için kendisi gibi birçok arkadaşının gelinlik alamadan ülkelerine döndüğünü belirten Tzorta, daha uygun fiyatlı bir gelinlik bulmaya çalışacağını söyledi.