Koreli ağrı uzmanından bel fıtığına karşı öneriler

Koreli ağrı uzmanından bel fıtığına karşı öneriler
Koreli ağrı uzmanından bel fıtığına karşı öneriler
- Kore Ağrı Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Daehyun: "Hareketsizlik birçok hastalığa neden olduğu gibi, bel ağrılarına ve bel fıtığına da yol açar. Genellikle 30 ila 50 yaşlar arasında görülen bel fıtığını, günde 30 dakikalık basit egzersizler önler. Bu olumsuz duruma gençken önlem almak en iyi adımdır"

EDİRNE (AA) - CİHAN DEMİRCİ - Kore Katolik Üniversitesi Anesteziyoloji ve Algoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Daehyun Jo, hareketsizliğin birçok hastalığa neden olduğu gibi, bel ağrılarına ve bel fıtığına da yol açtığını ifade ederek, "Genellikle 30 ila 50 yaşlar arasında görülen bel fıtığını, günde 30 dakikalık basit egzersizler önler. Bu olumsuz duruma gençken önlem almak en iyi adımdır" dedi.

Kore Ağrı Derneği Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Daehyun, Edirne'de katıldığı bir konferansın ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, her insanın hayatının bir döneminde bel ağrısı çekebileceğini söyledi.

Kişinin yaşam tarzı, mesleği ya da rüzgar, klima gibi dış etkenler nedeniyle mekanik bel ağrısı yaşayabileceğini dile getiren Prof. Dr. Daehyun, "Devamlı bel ağrısı çeken insanların mekanik mi yoksa gerçekten bir bel fıtığı ağrısı mı çektiğini araştırmak gerekir. O nedenle bel ağrılarına karşı sürekli kontrol çok önemlidir. Bel fıtığı tedavi edilmediğinde önemli sorunlar yaratır" diye konuştu.

Bel fıtığının çeşitli nedenleri olduğunu anlatan Daehyun Jo, "Omurganın doğal yaşlanmasına bağlı olarak da bel fıtığı ortaya çıkabilir" şeklindeki bilgiyi de paylaştı.

Koreli bilim insanı, yaşlandıkça beldeki disklerin kurumaya ve yıpranmaya başladığını belirterek, şunları söyledi:

"Diskler ve omurlar arasındaki boşluk küçülür. Yaşlanma ve yıpranma dışında, ağır kaldırma, yaralanma, kilo, omurgayı sürekli zorlayan hareketler, ters hareketler, sürekli araç kullanmak, masa başı işlerde hareketsiz kalmak, bilgisayar odaklı ve genel hareketsizlik ile sigara, bel fıtığına yol açan diğer risk faktörlerindendir. Bütün bu sebeplerden önce kişi kendine göre basit önlemler alabilir. Küçük bel ağrıcığı yada sızlama hissedildiğinde, beli zorlamayan ısınma hareketleri günlük rutin bir şekilde yapılabilir. Hareketsizlik birçok hastalığa neden olduğu gibi, bel ağrılarına ve bel fıtığına da yol açar. Genellikle 30 ila 50 yaşlar arasında görülen bel fıtığını, günde 30 dakikalık basit egzersizler önler. Bu olumsuz duruma gençken önlem almak en iyi adımdır."

- "Bel fıtığında ameliyatı önermiyoruz"

Bel fıtığının tedavi edilmediğinde felce yol açtığını bildiren Daehyun, günümüzde bel ağrılarına ve bel fıtığına karşı çeşitli tedavi yöntemlerinin uygulandığını dile getirdi.

Bel fıtığı ameliyatlarında kalıcı hasarlar oluşabileceğinden hastalara ameliyatı tavsiye etmediğini, bel ağrısı çeken kişilerin doktor kontrolünde detaylı kontrolden geçmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Daehyun Jo, şöyle devam etti:

"Bel fıtığında ameliyatı önermiyoruz. Bize gelen hastalara öncelikle teşhis koyuyoruz. Alet yardımıyla belin içerisine girip, asıl sorunu tespit ediyoruz. Bu aşamanın ardından hastaya egzersiz, fizik tedavi ya da ilaçla tedaviyi öneriyoruz. Tabi her hastaya aynı yöntem uygulanmıyor. Öncelikle dinlenme, daha sonra egzersizler, tabi bu egzersizler doktor kontrolünde önerilmelidir. Bel fıtığı olan hastalar kafasına göre ısınma hareketi, egzersiz yapmasın. Bel fıtığı sorununu doğal yöntemlerle çözmeye çalışıyoruz."