Kosovalı hasta, böbrek nakli için Türkiye'yi tercih etti

Kosovalı hasta, böbrek nakli için Türkiye'yi tercih etti
Kosovalı hasta, böbrek nakli için Türkiye'yi tercih etti
- Ülkesinde bir yıldır diyaliz tedavisi gören Kosovalı Taji, Edirne'de gerçekleştirilen nakille sağlığına kavuştu

EDİRNE (AA) - Kosova'da bir yıldır diyaliz tedavisi gören 56 yaşındaki Naim Taji, Edirne'de gerçekleştirilen böbrek nakliyle sağlığına kavuştu.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Transplantasyon Ünitesi sorumlusu Doç. Dr. Tamer Sağıroğlu, yaptığı açıklamada, Kosovalı Taji'nin böbrek nakli olmak üzere kendilerine başvurduğunu söyledi.

Bunun üzerine Taji'nin yakın çevresinden uygun böbrek aramaya başladıklarını belirten Sağıroğlu, hastanın ağabeyinin böbreğinin nakil için uygun tespit edildiğini ifade etti.

Başarılı operasyonun ardından Taji'nin sağlığına kavuştuğunu dile getiren Sağıroğlu, hastanın hafta sonu taburcu edilmesinin planlandığını kaydetti.

Sağılığına kavuşan Taji de ülkesinde böbrek nakil operasyonları yapılmadığı için Türkiye 'yi tercih ettiğini ifade etti.

 

İnternet aracılığıyla Sağıroğlu ile irtibata geçtiğini belirten Taji, "Ben başka bir Avrupa ülkesini değil de anavatanı tercih ettim. Çünkü ben Türküm, Osmanlı Türküyüm. Bizimle çok ilgilendiler, çok mutluyum" dedi.

Ameliyat öncesi günde 3 paket sigara içtiğini dile getiren Taji, artık doktoruna söz verdiği için sigarayı bıraktığını kaydetti.