Kuaförler, ultraviyole sterilizasyonla daha hijyenik olacak

Kuaförler, ultraviyole sterilizasyonla daha hijyenik olacak
Kuaförler, ultraviyole sterilizasyonla daha hijyenik olacak
- Edirne'de, İl Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı karar doğrultusunda kuaförlerde kullanılan aletler, ultraviyole ışın veren sterilizasyon cihazında muhafaza edilecek - Vali Şahin: "Berber ve kuaförlerde kullanılan aletlerin, steril cihazın içinde bulundurulması gerekliliğini getirdik"

EDİRNE (AA) - GÖKHAN ZOBAR - Edirne İl Hıfzıssıhha Kurulu, kentteki yaklaşık 300 civarında kuaför ve berberde, ultraviyole sterilizasyon cihazı bulundurulmasını kararlaştırdı.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ildeki berber ve kuaförlerin, belirledikleri prensipler doğrultusunda çalışmasını istediklerini söyledi.

Bu tür yerlerinde kullanılan aletlerin hijyeninin çok önemli olduğunu belirten Şahin, şöyle konuştu:

"Berber ve kuaförlerde kullanılan aletlerin, steril cihazın içinde bulundurulması gerekliliğini getirdik. Sağlık Müdürlüğümüz ve Halk Sağlığı Müdürlüğümüz bu konuda eğitimler verdi. Ayrıca berberlerde biriken tıbbi atıklar artık oradan toplanarak tıbbi atık imha tesisinde bertaraf edilecek."

Şahin, kuaförlere, atıkların toplanması için küçük kutular konulduğunu, burada toplanan kan taşı, jilet gibi aletlerin her ay sonunda belediye tarafından toplanacağını aktardı.

 

- "Artık daha hijyenik"

 

Edirne'de 40 yıldır kuaförlük yapan Fahrettin Terkoz ise kararı yerinde bulduklarını ifade etti.

Ustura ve makasları belirli bir derecede sürekli sterilizasyon cihazında tuttuklarını ve müşteri geldiği zaman çıkarıldığını dile getiren Terkoz, şunları anlattı:

"Aletler kullanıldıktan sonra tekrar cihaza konuluyor. Bu da hijyeni sağlıyor. Bu uygulama halk sağlığı için de hijyenik açıdan da çok iyi oldu. Bir müşteriden kesik sonucu çıkan kan başka bir kişiye kan hastalığı bulaştırabilir. Tek kullanımlık ürünler de bunun önüne geçiyor. Artık her şey daha hijyenik."

Berber Fahrettin Çapa ve Serdar Aktürk de müşterilerden uygulamayla ilgili olumlu görüşler aldıklarını kaydetti. 


  ETİKETLER:

  Belediye

  ,

  ,

  zaman

  ,

  edirne