"Kuruluştan Cumhuriyet'e" Projesi

"Kuruluştan Cumhuriyet'e" Projesi
"Kuruluştan Cumhuriyet'e" Projesi
-Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün projesi kapsamında 112 öğrenci eski başkentlerden Edirne'yi gezdi

EDİRNE (AA) ?  Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü'nün hazırladığı "Kuruluştan Cumhuriyete" Projesi kapsamında okul birincisi 112 öğrenci Edirne'ye gezdi.

Proje kapsamında Bilecik, Bursa ve Çanakkale'yi gezen öğrenciler Edirne'ye geldi.

Edirne'ye gelen öğrencilere de Eski Cami önünde temsili Murad Hüdavendigar ve  Mimar Sinan tarafından kent hakkında bilgi verildi.

Projede ye alan oyuncu Ahmet Yenilmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, proje kapsamında öğrencilere tarihi bilgileri değişik metotlar ile anlattıklarını söyledi

 Benzer bir projeyi ilk olarak 5 yıl önce İzmir Emniyet Müdürlüğü'yle '"Dede Torun Buluşuyor" ismiyle yaptıklarını anlatan Yenilmez, şunları kaydetti:

''Söğüt'ten çıktık Bursa, Çanakkale ve Edirne'ye geldik, buradan da İstanbul'a hareket edeceğiz. Özellikle Eskişehir'de başarılı öğrencilerimizi aldık. Yenilmez Sanat Merkezi oyuncuları canlandırmaları yapıyor. Oraların hocaları, yönetmenliğini yapıyor, bendeniz de proje yüzü olarak gençlerimizle beraber geziyoruz. Edirne'ye her yıl 3-4 kez geliyorum, ne yaparsak Edirne'ye geliyoruz. İnşallah bir gün gelip Şükrü Paşa'yı çekeriz. Dünya'da 2'inci bir Şükrü Paşa yok. Hem asker olarak hem insan olarak hem bir eğitmen olarak bir kere kütüphanesi hala bir çok kütüphanede yoktur.

Çok önemli bir insandır, ben Şükrü Paşa'yı hatırladıkça içim yanar. Dünyada böyle bir komutan düşünün ki çaresizlikten çare üretiyor. O yüzden Edirne'nin insanı da dünya durdukça her şeyi hak ediyor. Çalışmasa da bütün ümmet Edirne'yi bütün namusunu düşürmediği için vefa borcunu ödemeli. O yüzden Edirne çok önemli bir yer."

Projede kafile sorumlusu ve Şube Müdürü Adem Küçük ise öğrencilere tarihi hem gezerek hem de canlandırmalı bir şekilde anlatmaya çalıştıklarını söyledi.