"Lodos ve fırtınada soba yakmayın"

"Lodos ve fırtınada soba yakmayın"
"Lodos ve fırtınada soba yakmayın"
EDİRNE (AA) - Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.Edirne Belediyesi'nden yapılan...

EDİRNE (AA) - Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.

Edirne Belediyesi'nden yapılan açıklamada, sobaların baca bakım ve temizliğinin hayati önem taşıdığı bildirildi.

İki ayda bir soba borularının temizlenmesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, "Soba borularından bulunan deliklerden sızacak olan karbonmonoksit gazı zehirlenmelere sebep olabilir. Soba bacalarını iki ayda bir, borular ayda bir temizlenmeli, kaliteli yakacak kullanılmalı, yatmadan önce soba içine yakacak konulmamalı özellikle sobanın söndüğünden emin olunduktan sonra yatılmalıdır" ifadelerine yer verildi.

Karbonmonoksit zehirlenmelerinin en çok fırtınalı havalarda meydana geldiğine dikkat çekilen açıklamada şu uyarılarda bulunuldu:

"Sobaların altına ısıyı tabana geçirmeyen metal altlıklar kullanılmalı soba etrafında kolay yanıcı malzemeler konulmamalı, baca küllükleri kapağı muhakkak metal olmalıdır. Görüntüsü itibariyle kullanılan plastik baca kapakları kolay yanıcı olup yangın olayına sebep olduğundan dolayı kesinlikle kullanılmamalıdır.  Bacaların çatı arasında kalan kısımları kontrol edilmeli çatlak veya delik varsa derhal tamir ettirilmelidir. Camdan çıkarılan boru bacalar çatı bitişiğinden 20 cm. uzakta ve metalden yapılmış aparatlar ile sabitlenmelidir.

 Kalorifer bacaları üç ayda bir temizlenmeli yakacak kalitesine önem verilmelidir. Kombi kullananlar kombi bakımlarını zamanında yaptırmalı ve kullanma talimatlarına uyulmalı yapılacak bütün işlemler ehli kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu işlemler zamanında yapılmalı daha sonra yaptırırız düşüncesi sizi ve sevdiklerinizi üzebilir.  Keşke demek geriye bir şey getirmez."