Mahkumlar, "Yemiş Kapanı Hanı"nı günyüzüne çıkarıyor

Mahkumlar, "Yemiş Kapanı Hanı"nı günyüzüne çıkarıyor
Mahkumlar, "Yemiş Kapanı Hanı"nı günyüzüne çıkarıyor
- Edirne'de 50 mahkum, Osmanlı döneminde hal olarak kullanılan Selimiye Camisi Meydanı'ndaki Yemiş Kapanı Hanı kurtarma kazısında çalışıyor

EDİRNE (AA) - Edirne Tarım Açık Cezaevinin 50 mahkumu, Osmanlı döneminde meyve-sebze hali olarak kullanılan Selimiye Camisi Meydanı'ndaki Yemiş Kapanı Hanı kurtarma kazısında çalışıyor.

Mahkumlar, Edirne Valiliği ve Edirne Tarım Açık Cezaevi Müdürlüğü arasındaki " Toplum Yararına Çalışma Projesi" kapsamında arkeolog ve sanat tarihçilere yardım ediyor.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahkumların kazı alanındaki ikinci günü olduğunu söyledi.

Proje kapsamında mahkumların topluma kazandırıldığını belirten Şahin, "Mahkumlar Selimiye Camisi'nin önündeki tarihi alanın günyüzüne çıkartılması için çalışıyor. Bu öneri benden geldi. Birincisi mahkumların sigortası çok cüzi bir miktara gelerek ödenecek, ikincisiyse topluma kazandırma yönünden faydası olacak. İşsizliğin yoğun olduğu bir dönemde mahkumların çalıştırılmasını bazıları kınayabilir ama bu insanları da topluma kazandırmamız lazım. 50 mahkum 1,5 ay burada çalışarak kendileri de sosyal kazanç sağlamış olacak" diye konuştu.

Mahkumların çalıştığı sırada sosyal yönden tüm ihtiyaçlarının karşılandığını aktaran Vali Şahin, gönüllü olan kişilerin benzer işlerde de çalıştırılabileceğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  sanat

  ,

  Proje

  ,

  Tarım

  ,

  toplum

  ,

  mahkum

  ,

  ,

  sosyal

  ,

  cezaevi

  ,

  edirne

  ,

  öneri