Meriç Nehri'nin debisindeki artış sürüyor

Meriç Nehri'nin debisindeki artış sürüyor
Meriç Nehri'nin debisindeki artış sürüyor
- Edirne Valisi Şahin: -"Bulgaristan'ın Kırcaali bölgesinde 40-50 santimetreye ulaşan kar yağışı oldu. Bu bir anda eriyebilir ama şubat ayındaki taşkın kadar olacağını zannetmiyorum"

EDİRNE (AA) - Meriç Nehri'nin debisindeki yükseliş devam ediyor. 

DSİ verilerine göre nehrin debisi sabahtan bu yana 10 metreküp/saniye artış göstererek 1324 metreküp/saniyeye ulaştı.

Bulgaristan'daki istasyonlardan düşüş verileri gelmesine rağmen nehir debilerini,  komşu ülkedeki lokal yağış ve bazı bölgelerdeki kar erimelerinin yükselttiği bildirildi.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, yaptığı açıklamada, Edirne'nin taşkınla anılan bir kent olmaya başladığını söyledi.

Kentin "taşkın kaderi"nin, yapılacak baypas kanal projesiyle sona ereceğini, şu anda debilerle ilgili bir sıkıntı olmadığını ifade eden Şahin, şöyle konuştu: 

"Bulgaristan'ın Kırcaali bölgesinde 40-50 santimetreye ulaşan kar yağışı oldu. Bu bir anda eriyebilir ama şubat ayındaki taşkın kadar olacağını hiç zannetmiyorum. Geçen yaşadığımız taşkın yüzyılın taşkını olarak kayıtlara geçti. Meriç Nehri'nin üzerindeki Kirişhane İstasyonu'ndan düşüşün başladığı verileri geliyor ama biz tedbirlerimizi her zaman alıyoruz. Şu anda dört tarihi köprümüz trafiğe kapalıdır. Gelen su miktarı fazla değil ama toprak suya doyduğu için su etrafa yayılmakta. Önümüzdeki günlerde normale dönecek."

Şahin, Kanal Projesiyle ilgili çalışmanın gelecek ay başlayacağını kaydetti.