Meriç Nehri'nin kumu İstanbul'a taşınacak

Meriç Nehri'nin kumu İstanbul'a taşınacak
Meriç Nehri'nin kumu İstanbul'a taşınacak
- Edirne'de, taşkınları önleme çalışmaları kapsamında nehir yatağından çıkarılacak kum, TCDD aracılığıyla götürüleceği İstanbul'da satılacak - Vali Şahin: "Nehir yatağındaki kumların alınması, taşkınların önlenmesine yardımcı olacak"

EDİRNE (AA) - Taşkınları önlemek için Meriç Nehri yatağından çıkarılacak kum, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) aracılığıyla İstanbul 'a taşınacak.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, yaptığı açıklamada, TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız ile  Ankara 'daki makamında, Meriç Nehri yatağındaki kumun İstanbul'a taşınması konusunu görüştüklerini söyledi.

Nehir kumunun taşınmasının, demiryollarındaki iyileştirme nedeniyle geciktiğini belirten Şahin, şöyle konuştu:

"Yeni genel müdüre konu hakkında detaylı bilgi verdik ve bu konuya hız vermesini istedik. Burada bütün mesele demiryollarının revizyon çalışmalarının tamamlanmasıdır. Yenileme çalışmaları da ağustos ayında bitecek ve biz de bundan sonra kumun nakliyesine başlayacağız. Kum ağustostan itibaren nakledilmeye başlanacak. Nehir yatağındaki kumların alınması, taşkınların önlenmesine yardımcı olacak."

 

- Edirne'deki nehir taşkınları

 

Kaynağını Bulgaristan'dan alan Meriç ve Tunca nehrinin debisinin yükselerek Edirne'ye gelmesi, neredeyse her yıl taşkınlara neden oluyor.

Bu yıl da taşkın dolayısıyla birçok ekili arazi ve tarihi alan su altında kaldı, bazı hayvanlar telef oldu.

Taşkın sorununun çözümü için bölgede bir baypas kanalı açılması, kapanan tarihi köprüler yerine alternatif bir köprü inşası ve nehir yataklarındaki kumun temizlenmesi hedefleniyor.