Meriç'te taşkın riski

Meriç'te taşkın riski
Meriç'te taşkın riski
- Edirne Belediye Başkanı Gürkan: - "Tunca ve Meriç nehirlerinin debisi hızla yükseliyor. İlk aldığımız bilgilere göre bu sefer saniyede 2 bin metreküp su bekleniyor. İnşallah bu gerçekleşmez"

EDİRNE (AA) - Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tunca ve Meriç nehirlerinin debisinin hızla yükseldiğini belirterek, "İlk aldığımız bilgilere göre bu sefer saniyede 2 bin metreküp su bekleniyor. İnşallah bu gerçekleşmez" dedi.

Gürkan, Meriç Nehri kıyısında yaptığı açıklamada, aralık ayında ciddi bir taşkın tehlikesi atlatan Edirne'nin yine aynı durumla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Bu seferki taşkın tehdidinin daha ciddi olduğunu ifade eden Gürkan, "Tunca ve Meriç nehirlerinin debisi hızla yükseliyor. İlk aldığımız bilgilere göre bu sefer saniyede 2 bin metreküp su bekleniyor. İnşallah bu gerçekleşmez" diye konuştu.

Gürkan, tüm kurumların tedbirlerini almalarına karşın nehir sularının yayılmasının önlenemeyeceğinin altını çizdi.

Edirne'nin artık kalıcı olarak bu sorunun çözülmesini beklediğini ifade eden Gürkan, şunları kaydetti:

"Meriç Nehri'nin Yunanistan'la sınır oluşturan 185 kilometrelik bölümünün ivedi şekilde anlaşmayla nehrin denize döküldüğü alandan başlayarak temizlenmesi gerekiyor. Türkiye 'de yeraltı ve yerüstü suları DSİ'nin kontrolünde, devlete düşüyor. Büyük bir proje . Artık Allah aşkına baskın, sel tehdidini Edirnelilerin üzerinden alın. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir, nerelere ne yatırımlar yapılıyor, ne harcamalar yapılıyor. Türkiye'yi yönetenlerin Edirne'yi de görmesini istiyoruz. 

Biz Edirne olarak taşkın rezaletiyle gündeme gelmek istemiyoruz. Bundan da sıkıldık. Ekili alanlarımız, vatandaş büyük sıkıntı görüyor. Edirneliler adına söylüyorum bakanlığın, DSİ'nin çalıştığını biliyorum ama Edirnelinin de tahammülü kalmadı. Makro bir projeyle, Yunanistan'la anlaşarak bu soruna kalıcı çözüm üretilmeli."