MHP'nin Edirne mitingi

MHP'nin Edirne mitingi
MHP'nin Edirne mitingi
- MHP Genel Başkanı Bahçeli: (1) - "Üzerinize geçirilen kefeni bir kader olarak kabul etmeyeceksiniz. Türkiye'nin bir çatışma ve kavga ortamına sürüklenerek tükenmesinin vebaline ortak olmayacaksınız" - "7 Haziran'a çok az bir süre kala siyasete gayri milli müdahaleler artmaktadır" - "Milliyetçi Hareket zalimlerin hakkından gelmek, mazlumların hakkını savunmak için kükremiş sel gibi patlamış volkan gibi coşuyor"

EDİRNE (AA) - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , vatandaşların üzerlerine geçirilen kefeni bir kader olarak kabul etmemesi gerektiğini belirterek, "Türkiye'nin bir çatışma ve kavga ortamına sürüklenerek tükenmesinin vebaline ortak olmayacaksınız" dedi.

Bahçeli, İstasyon Meydanı'nda partisince düzenlenen mitingde, tarım kenti Edirne'deki çiftçiler gibi Türk çiftçisinin de ekonomik dar boğazda olduğunu savundu.

Hasat zamanına az bir süre kalmasına rağmen buğday alım fiyatlarının hala açıklanmadığını, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO), geçen yıl çiftçiyi tüccara mahkum ettiğini ileri süren Bahçeli, "13 yıla giren AKP iktidarı çiftçimizi yalnızlığa terk etti. Kendileri haksız, usulsüz yollardan zenginleşirken, çiftçimiz, köylümüz yoksulluğun ve sefaletin kilerine kapatıldı" dedi.

Bahçeli, bugün köylerde hüzün ve şehirlerde hüsran hakim olduğunu, huzursuzluk, geçim darlığı devasa sorunlar ve borç yükünün her köye sindiğini öne sürdü. Bu tablonun kör bir çıkmaz ve vahim bir kısır döngü olduğunu aktaran Bahçeli, şöyle devam etti:

"Besmeleyle saçılan tohumdan geriye sadece sapı kalmaktadır. Bağların, bostanların, bahçelerin neşesi kaçmış, verimi düşmüştür. AKP çiftçiye yüz çevirmiştir, kaçak ve karanlık saraya gelince trilyonları savuran, ayakkabı kutularına milyon dolarları saklayan soygun şebekesi, çiftçi olunca 'gözünüzü toprak doyursun' diyecek kadar seviyesizleşmektedir."

Bahçeli, çiftçinin, kullandığı mazotun faturasının yıldan yıla arttığını ancak reel kazancının azaldığını, üreticinin fakirleştiğini dile getirdi. Üreticinin bankalardan aldığı kredinin miktarının da arttığını ifade eden Bahçeli, "Çiftçimizin bırakınız 2002'yi 2007 yılına göre bankalardan kullandığı kredi miktarı 2014'te yüzde 296'ya fırlamış, 40 milyar liraya yükselmiştir. Çiftçi, böyleyken, esnaf farklı mıdır? Hayır. Herkes AKP'den şikayetçi, dertlidir. Siyasi menfaat çetesi toplumun her kesimiyle bağını kesmiştir" ifadelerini kullandı.

"AKP'nin iktidarında huzurunuz arttı mı, refahınız çoğaldı mı, cebiniz para gördü mü, borçlarınız azaldı mı?" diye soran ve "hayır" cevabını alan Bahçeli, "Hayır demeniz boşuna değildir. Çileyi çeken siz, kaybeden yine sizlersiniz, haramı yiyenler bellidir, yedikçe yiyen ve yedikçe kuduran ve Edirnelilerin kesesine gözünü dikenler de ortadadır" değerlendirmesinde buludnu.

 

- "Bizimle yürüyün"

 

Bahçeli, mitinge gelenlere, "Bizimle yürüyün" diye seslenerek, kendileriyle yürünmemesi halinde geleceğin karanlık olacağını savundu. Seçimlerin Türkiye'nin geleceği için çok önemli olduğunu vurgulayan Bahçeli, şunları anlattı:

"Şayet yürümezsek Türk ve Türkiye düşmanları, hainler, hırsızlar, arayı açacaktır. Gerçekten Türkiye bir yol ayrımına gelmiştir. Bu seçim ile aziz milletimizin gelecek yüzyıllardaki kaderini belirlemek için milli bir şahlanış göstereceksiniz. Üzerinize geçirilen kefeni bir kader olarak kabul etmeyeceksiniz. Türkiye'nin bir çatışma ve kavga ortamına sürüklenerek tükenmesinin vebalini ortak olmayacaksınız. Türk milleti ve milli değerler etrafında kenetlenerek, bölünemeyeceğimizi dosta ve düşmana bir kez daha göstereceksiniz. Onurumuzla oynayan siyaset tüccarlarının ve çıkar çetelerinin yakalarına yapışmak artık namus borcudur, çatışma ve kutuplaşmayla vicdanları sömürenlere cevap vermek bir vatan görevidir. Bu milli hesaplaşma her ilde, her ilçede, her köyde aziz milletimizle omuz omuza 7 Haziran günü sandık başında yapılacaktır."

Bahçeli, gelişmelerin, önümüzdeki seçimlerin taraflarını tam anlamıyla belli ettiğini dile getirdi. Bahçeli, konuşmasını şöyle devam etti:

"Bir tarafta AKP ve işbirlikçi çıkar çeteleri, diğer yanda milletini karşılıksız seven Türkiye sevdalıları. Bir yandan Türkiye'den intikam almaya niyetli iç ve dış mihraklar, diğer tarafta Türkiye'yi kurtarmaya yemin etmiş Türk milliyetçileri. Bir yanda varlıklarımızı sömürmeye çalışan küresel odaklar, varlıklarımızı imha etmeye odaklanmış teröristler, bölücüler, müzakereciler, diğer yanda milli ve tarihi emanetleri canı pahasına savunarak Balkanlar'da destan yazan Edirneliler. Bir yanda siyasi ikbal ve menfaat için siyasete soyunanlar, Diğer yanda ise vatana hizmet ve milli değerlere sadakat için Türkiye'ye talip olan Milliyetçi Hareket. Gafletin ihanete vardığı, korkaklığın teslim olmaya dayandığı bir iktidar dönemi 7 Haziran'da sona erecektir. Biz Milliyetçi Hareket olarak bütün meselelerin üstesinden Allah'ın izniyle geliriz.Türkiye'nin sorunlarını tek başımıza çözeriz."

 

-"Siyasete müdahaleler var"

 

Bahçeli, seçimler yaklaştıkça siyasete müdahaleler olduğunu öne sürerek, "7 Haziran'a çok az bir süre kala siyasete gayri milli müdahaleler artmaktadır. Demokrasiden rahatsız olan odaklar gazete ilanlarıyla, havuz medyası kanalıyla sürekli tahrik ve pislik üretmektedir. Bugün bazı yandaş gazetelerde tam sayfa ilanlar çıkmıştır. Bu ilanların Sivil Dayanışma Platformu tarafından verildiği anlaşılmıştır" dedi.

Platformun kimi yönlendirdiğinin açık olduğunu ifade eden Bahçeli, şöyle devam etti:

"Bu saray dayanışma platformuyla ilgili kanaatlerimi 29 Mayıs günü Gümüşhane'de paylaşmıştım. Görüyorum ki fitnenin, ihanetin, kokuşmuşluğun yuvalandığı bu platform durmayacaktır. Kimin maşası olduğu, kime ve neye hizmet ettiği ise az çok belli olan bu platform Türk siyasetine, demokratik teamül ve birikimlere saldırı teşebbüsünde bulunacak kadar alçalmıştır? Muhalefet parti liderlerini isim isim yazıp hakaret etmek nasıl bir namus ve şeref noksanlığıdır?

Bu uygulamanın 12 Eylül öncesini andırması meselenin bir başka hazin yanıdır. Şayet Erdoğan bu Sivil Dayanışma Platformu'yla bağı varsa, sevk ve idare ediyorsa, bilmelidir ki, bu bir demokrasi düşmanlığıdır, millete ihanettir. Türkiye karanlık çevrelerin kumpasındadır. Türkiye kirli ellerin güdümündedir. Diktatörlüğe heves etmiş Erdoğan, muhalefeti bastırmak, demokrasiyi yarmak, hak ve özgürlükleri budamak için paralı askerlerini devreye koymuştur. Erdoğan öylesine korkmaktadır ki, her çirkinliğe, her çarpıklığa müracaat ederek bizimle mücadele edeceğini sanmaktadır. Artık AKP lejyonerleri, muhalefete tam sayfa ilanlarla hakaret edecek kadar cüret kazanmışsa, Türkiye resmen ara dönem, kara dönem, baskı ve zulüm dönemi yaşıyor demektir. İleri demokrasi dedikleri ayıp ve ilkellik işte budur."

 

- "MHP iktidara yürüyor"

 

Bahçeli, iktidar partisinin her geçen gün kaybettiğini savunan savunarak "AKP'nin düşüşünü hiç kimse engelleyemeyecektir. AKP devri kapanıyor, 13 yıla yaklaşan zillet 7 gün sonra sona eriyor. Erdoğan boşa çırpınmasın, hesap vereceği günler yaklaşıyor. Davutoğlu boş yere tuzak kurmasın, başını öne eğeceği günler yakınlaşıyor. Hiçbir mihrak AKP'nin akıbetini geciktiremeyecektir. Hiçbir mihrak AKP'nin inişini, sandığa çakılışını engelleyemeyecektir. Hakaret ilanları da verseler, iftira da atsalar, saldırıp önümüzü kesmeye de çalışsalar, Milliyetçi Hareket Partisi sahte mabutları devirmek için iktidara geliyor. Milliyetçi Hareket Türkiye'yi kurtarmak için iktidara yürüyor. Milliyetçi Hareket zalimlerin hakkından gelmek, mazlumların hakkını savunmak için kükremiş sel gibi, patlamış volkan gibi coşuyor" diye konuştu.

MHP'ye oy vermeyen seçmene de seslenen Bahçeli, şöyle konuştu:

"AKP'ye oy veren kardeşim, ülkemiz kötüye gidiyor. AKP, aldığı oyları kötüye kullanmış, Türkiye'yi enkaza çevirmiştir. AKP'ye destek veren kardeşim, ülken için, milletin için, vatanın için, geleceğin için bu defa birlikte yürüyelim. Bunlarda hayır yoktur, bunlarda ümit yoktur.  CHP 'ye ve diğer partilere oy veren vatandaşlarım, çağrım sizleredir, bu defa bizimle yürüyün. Kararsız duran, tercihini henüz yapmamış kardeşim, boşuna zaman kaybetme, MHP bil ki seninle, senin yanında. Bizimle yürümeye var mısınız?  Zalime karşı beraber miyiz? Haine karşı birlikte miyiz? Başkanlık sistemi düşleyen 17-25 Aralık çetesine, PKK'yla yeni anayasa planlayan zorbalara karşı aynı safta mıyız?"

MHP Genel Başkanı Bahçeli ayrıca, partisinin seçim bildirisindeki vaatlerden de bahsetti.

Bahçeli, mitingin sonunda katılımcılara otobüsten karanfil attı.