Milletvekili genel seçiminin ardından

Milletvekili genel seçiminin ardından
Milletvekili genel seçiminin ardından
-Edirne milletvekilleri mazbatalarını aldı

EDİRNE (AA) - Edirne'de, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde milletvekili seçilen AK Parti Edirne Milletvekili Şemsettin Emir ile CHP Edirne milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu ve Erdin Bircan, mazbatasını aldı.

Emir, mazbatasını Edirne Adliyesi Konferans Salonu'nda Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Tayyip Özyılmaz'dan aldı. Mazbata törenine partililer ve Emir'in yakınları katıldı.

Emir, gazetecilerin sorusu üzerine adliyenin önünde yaptığı açıklamada, siyasi partilerin demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından olduğunu söyledi.

Demokrasinin iktidar ve muhalefet gibi iki ayağı olduğunu belirten Emir, şunları kaydetti:

"6 Haziran'a kadar Türkiye'de tek iktidarlı bir dönem vardı. 7 Haziran'da Türkiye'de tek iktidarlı dönem yok. Yani muhalefet aynı zamanda iktidara dahil olacak. Yani şu andaki 7 Haziran seçimlerinin sonucunda AK Parti galiptir, birinci partidir. Türkiye'nin en büyük gövdesi AK Parti'dir. Bu gövde de milletin ta kendisidir. 7 Haziran'dan önce de söyledim. Vebal benden gitmiştir. Bir Edirneli ve bu memleketi seven bir kardeşiniz olarak söyledim. 7 Haziran akşamı 'Türkiye bir şeye karar verecek' dedim. 'Ne dedim. Bir, siyasi istikrara karar verecek. Ne dedim. Eğer buna karar vermezseniz kaosa el kaldıracaksınız' dedim.

Kaos nedir. Siyasi istikrarın olmadığı yerde kaos olur. Bu arada ne olur dolar yükselir, borsa düşer, ekonomik dengeler bozulur. Bakın seçimden bir gün sonra ne oldu dolar 3 binlere dayandı, borsa aşağıya düştü. Şimdi bugün Türkiye'de Tayyip Erdoğan gibi bir lider var. Dünyada olmayan bir lider var. 'Şu anda dünya beşten büyüktür' diyen bir lider var. Onun için herkes şundan emin olsun. Türkiye'yi kaosa sokmayacak sağ duyulu ülkesini seven, milletini seven, bu topraklara aşık, bu bayrağa saygı duyan, 'önce vatan, millet, toprak ve bayrak' diyen bir lider var. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var."

Erdoğan'ın şu andaki duruşu itibariyle sağ duyulu hareket ederek, memleketi 2001 öncesindeki hazin duruma düşürmek isteyenlere asla pirim vermeyeceğini açık açık beyan ettiğini dile getiren Emir, "Dolayısıyla bugün kaos bekleyenler, ellerini ovuşturanlar. Tahtakale'de üç gün önce dolar biriktirip bunu yarın 3 bin 500 liraya satarım diyen çakallar bugün emellerine nail olamayacaklardır" diye konuştu.

Emir, Türkiye'nin omurgasının AK Parti olduğunu kaydetti.

 

-Gaytancıoğlu: "Önümüzde çok ciddi ve kritik günler var"

 

CHP Edirne milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu ve Erdin Bircan, Edirne Adliyesi'ne birlikte geldi.

Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Tayyip Özyılmaz, adliyenin konferans salonunda milletvekillerine mazbatalarını verdi.

Gaytancıoğlu, gazetecilerin sorusu üzerine adliyenin önünde yaptığı açıklamada, çok güzel duygular yaşadığını söyledi.

Uzun bir sürecin ardından milletvekili seçildiğini aktaran Gaytancıoğlu, şöyle devam etti:

"Türkiye ciddi günler yaşıyor. Seçim atmosferinden çıktık. Önümüzde çok ciddi ve kritik günler var. Cumhuriyet Halk Partisi 'nde seçildim ve milletvekili olduğum için çok mutluyum. Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkeyi kuran partidir. Bu ülkeyi kuran parti olduğu için de bu süreci iyi yönetecek bir partidir.

Bende partide olduğum için gurur duyuyorum. Bundan sonraki günleri hep birlikte yaşayarak göreceğiz. Türkiye bu atmosferden çıkacaktır. Ben Okan Gaytancıoğlu olarak bu mazbatayı aldım, Edirne'ye ve Türkiye'ye çok ciddi hizmetler yapacağım buna söz veriyorum. Çok çalışacağım seçmenimin bana vermiş olduğu oya ve Edirne halkına layık olmaya çalışacağım. Teşekkür ediyorum."

 

-Bircan: "Kesinlikle bu ülkeyi kaosa sürükleyecek hiçbir şeyin yanında olmayacağız"

 

Bircan da çok mutlu olduğunu ifade etti.

İl ve ilçe örgütleriyle iyi bir mücadele verdiklerini belirten Bircan, 3 -0'ın mücadelesini verdiklerini ama olmadığını söyledi.

CHP'nin Edirne'den üçüncü milletvekili adayını Ankara'ya götüremediklerini aktaran Bircan, şunları kaydetti:

"Ama iki arkadaş biz daha fazla efor sarf ederek üçüncü arkadaşın görevini doldurmaya çalışacağız. Biliyorsunuz tablo biraz değişik çıktı. Ama şuydu en azından bir diktatörlüğe dur dendi. En önemlisi ülkede kaos istenmiyordu. Ülkede artık uzlaşma isteniyor. Onu gördük biz. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak şuna inanıyoruz kesinlikle bu ülkeyi kaosa sürükleyecek hiçbir şeyin yanında olmayacağız, kesinlikle uzlaşmacı olacağız hiç taviz vermeden. En azından seçim sürecinde yapmış olduğumuz vaatleri yerine getirme amaçlı olacaktır bu adımlarımız.

Önümüzdeki döneme de bakıp iktidar olacağımızı da düşünüyorum. Çünkü bu ülkede her şeyi söyledik. 'İşçi, çiftçi, memur, emekli, öğrenci, atanamayan öğretmen' dedik ve 'yoksul' dedik. Ama halkın teveccühü bu sandıktan çıkan da bu. Sandıktan bu çıktı. Milli irade 'uzlaşın' diyor. Bu ülkede milli irade uzlaşma istiyor arkadaşlar. Onun için önümüzdeki dönem Edirne'yi en iyi şekilde temsil edeceğimize iki arkadaş olarak yapacağız."