Mobil Şişirilebilir Sahra Hastanesi

Mobil Şişirilebilir Sahra Hastanesi
Mobil Şişirilebilir Sahra Hastanesi
- Edirne Valisi Şahin: ''Çok acil durumlarda kullanılan sistemden Türkiye'de sadece 17 ilde var. Bugüne kadar kullanmak nasip olmadı, inşallah bundan sonra da olmaz''

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, tatbikat amaçlı kurulan Mobil Şişirilebilir Sahra Hastanesi'nden Türkiye 'de 17 ilde bulunduğunu belirterek, "Bugüne kadar kullanmak nasip olmadı, inşallah bundan sonra da olmaz'' dedi.

Mobil Acil Müdahale Ünitesi olarak kullanılmak üzere Türkiye'de 17 adet bulunan ve biri Edirne'ye tahsis edilen sistem, Sarayiçi Yerleşkesi'nde kuruldu. Mobil hastaneyi gezerek incelemelerde bulunan Vali Şahin, daha sonra  İl Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu'ndan bilgi aldı.

Vali Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 saatte kurulabilen hastanenin 25 yataklı olduğunu, 3 nehir üzerinde kurulu kentte zaman zaman sel ve su taşkınlarının yaşanabildiğini belirterek, "Çok acil durumlarda kullanılan bir hastane bu. Türkiye'de sadece 17 ilde var. Bugüne kadar kullanmak nasip olmadı, inşallah bundan sonra da olmaz'' diye konuştu.

Dursun Ali Şahin, hastanenin sadece Edirne'ye değil, Tekirdağ, Çanakkale ve Kırklareli'nin yanı sıra komşu ülkelere de hizmet verebileceğini sözlerine ekledi.

Kişioğlu ise 8 ayrı parçadan oluşan Mobil Şişirilebilir Sahra Hastanesi'nin bir bütün olarak kullanılabileceğini ve her bir parçasının 60 metrekareden oluştuğunu kaydetti.

Hastanenin çok kısa sürede kurulup sökülebilir özellikte olduğunu anlatan Kişioğlu, şunları kaydetti:

''Kendi içerisinde iklimlendirme sistemi bulunmaktadır, bu sayede soğuk ve sıcak iklim koşullarında kullanılabilmektedir. Bunun dışında mobil bir jeneratör sistemi  bulunmaktadır.  25 yataklı  KBRN dediğimiz Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer  saldırılara karşı bu tür müdahaleye maruz kalan vatandaşlarımızın ayıklaması, yıkanması ve temizlenmesinin yapıldığı dekontaminasyon ünitesi bulunmaktadır. Bu hastane içinde yoğun bakım ünitesi, acil müdahale odaları, müşahede odaları ve ayrıca laboratuvar mevcuttur. Mobil şişirilebilir sahra çadırlarımız yanmaz elyaftan olup, her türlü sıcak ve soğuk iklimde kullanım için uygundur.''