Mursi hakkında idam kararına tepkiler

Mursi hakkında idam kararına tepkiler
Mursi hakkında idam kararına tepkiler
-Hukukçular Derneği Edirne Temsilcisi Muştu: -"Zindandaki Yusuflar'dan bile korkan Firavunlar elbet birgün hakettiklerini bulacaktır, Musa'lar elbet birgün onları karanlıklara gömecektir."

EDiRNE (AA) - Hukukçular Derneği Edirne Temsilcisi avukat Çağrı Muştu, "Zindandaki Yusuflar'dan bile korkan Firavunlar elbet bir gün hakkettiklerini bulacaktır, Musa'lar elbet birgün onları karanlıklara gömecektir" dedi.

Muştu, "Mursi hakkında idam kararı"na tepki nedeniyle yaptığı açıklamada, dünyada darbelerin başka bir aşamaya geçtiğini bildirdi.

Mısır'da yönetimini gasbeden darbecilerin periyodik zulmünün en son aşamasının halkın oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idamına karar verilmesi olduğunu anımsatan Muştu, şunları kaydetti:

"Hiçbir meşruiyeti olmayan bir yönetimin kurguladığı bu mahkemelerin vermiş olduğu kararlar; dünyada yitik bir değer olan " Adalet  in ne denli ayaklar altına alındığının çarpıcı bir örneğidir. Öte yandan demokrasiyi işlerine gelince kutsayan, işlerine gelmeyince helvadan yapılmış bir put gibi yiyen sözümona demokrasi havarilerinin suskunluğunu da, insanlık vicdanı ve onurunun bir kez daha not ettiğini belirtmek isteriz.

Avrupa ve muhiplerine; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve İnsan Hakları Mahkemesi kararları gereğince neden bir açıklama yapılmadığını sormak isteriz. Çifte standart, görmezden gelme hangi değerle ifade edilir. AB yönetimlerini suskunlukları nedeniyle kınıyoruz. Bilinmelidir ki, halkın ve hakkın iradesi nihai olarak tecelli edecek olandır. Zindandaki Yusuflar'dan bile korkan Firavunlar elbet bir gün hakkettiklerini bulacaktır, Musa'lar elbet birgün onları karanlıklara gömecektir."

Hukukçular Derneği'nin haksız ve hukuksuz kararı tanımadığının altını çizen Muştu, şu ifadelere yer verdi:

"Mısır halkının iradesini tecellisi olan Muhammed Mursi'nin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. Mısır'daki hukuksuz, illegal kararın derhal kaldırılmasını istiyoruz. Diğer yandan, Mısır'daki idam kararı sonrası ülkemizde kimi gazetelerin  yüzde 52 oy oranına idam kararı şeklinde haber yaptığı görülmüştür. Bu hasmane ve mesaj vermeye dayalı idamları öven haberleri kınıyoruz. Gazetecilik faaliyetinin bu denli yozlaşması düşündürücüdür. Darbelerin ülkemize kaybettirdikleri ortadadır. Darbe özlemi çekenlere hatırlatmak isteriz, darbe taraftarlarını da yakar."