Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Ortak Akıl ve Düşünce Derneği Başkanı Güner: - "Bu kararlar hukukun, temel hak ve özgürlüklerin, insan haklarının katledilmesidir"

EDİRNE (AA) - Ortak Akıl ve Düşünce Derneği Başkanı Veysel Güner, Mısır 'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararına ilişkin, "Bu kararlar hukukun, temel hak ve özgürlüklerin, insan haklarının katledilmesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Güner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mursi'nin darbeyle görevinden uzaklaştırılmasının hukukun katledilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Meşru yollarla seçilen Muhammed Mursi'nin, Batı'nın desteği ve dış güçlerin müdahalesiyle Sisi tarafından darbeye maruz bırakıldığını belirten Güner, şunları kaydetti:

"Mursi'nin ve birlikte yargılandığı 105 dava arkadaşı hakkında verilen idam cezalarının onanması Mısır'da demokrasinin bittiğinin açıkça resmidir.  Bu kararlar hukukun, temel hak ve özgürlüklerin, insan haklarının katledilmesidir. Mısır'da toplumsal huzur, barış ve Mısır halkının refah içinde yaşamalarını istiyorlarsa bu sahte demokrasi oyunlarına son verip Mursi'yi ve dava arkadaşlarını serbest bırakmalıdırlar. Mısır'ın takip etmiş olduğu bu yanlış yoldan bir an önce dönmesi gerekmektedir. Aynı şekilde söz konusu kararların zaman kaybedilmeden bozulması, hem Mısır'ın hem de Ortadoğu 'nun barışı ve huzuru için çok önem arz etmektedir."


  ETİKETLER:

  Mısır

  ,

  Ortadoğu

  ,

  Demokrasi

  ,

  zaman

  ,

  batı

  ,

  edirne