"Nehir taşkınlarına karşı ortak hareket edilmeli"

"Nehir taşkınlarına karşı ortak hareket edilmeli"
"Nehir taşkınlarına karşı ortak hareket edilmeli"
- Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan: - "Benim asıl korkum 15 gün sonra havaların ısınmasıyla Bulgaristan'daki karlar eriyecek" - Dedeağaç Belediye Başkanı Lambakis: -"Altyapısını oluşturduğumuz zaman nehirleri iyi yönde kullanabiliriz. Nehirlere yönelik yatırımları birlikte yapmalıyız. Bu projeleri Ankara ve Atina'ya anlatmalıyız"

EDİRNE (AA) - Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 15 gün sonra havaların ısınmasıyla Bulgaristan'daki karların eriyeceğini ve bu durumun nehirlerin debilerini yükseltebileceğini söyledi. 

Gürkan, Yunanistan'ın Dedeağaç Belediye Başkanı Evangelos Lambakis'in Edirne Belediyesini ziyaretinde, nehir taşkını ve sel felaketinin ciddi bir sorun olduğunu söyledi.

Taşkınların özellikle bu yıl Edirne'yi ciddi derecede etkilediğini belirten Gürkan, "Lambakis de kent merkezine geldiği sırada görmüştür. Dün akşam orada su vardı, sabah biraz çekildi" diye konuştu.

Gürkan, Edirne'nin bu yıl üçüncü kez taşkın ile karşı karşıya kaldığını vurguladı. Bulgaristan'daki karların erimesinin kendilerini tedirgin ettiğini ifade eden Gürkan, şöyle konuştu:

"Benim asıl korkum 15 gün sonra havaların ısınmasıyla Bulgaristan'daki karlar eriyecek. O  zaman ne olacak bilmiyorum. Devlet Su İşleri'nin vasıtasıyla Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinde Bulgaristan tarafına ölçüm istasyonu koyuldu. Biz iki saatte bir güncellenen debileri istasyonlar sayesinde görebiliyoruz. Bu sorunu ne Yunanistan'ın tek başına ne de Türkiye 'nin tek başına çözme şansı yoktur. Bu durum sadece parayla ilgili bir şey değil, kararla ilgili bir durumdur. Meriç Nehri'nin yaklaşık 185 kilometrelik bölümü ortak sınırımızdır."

Gürkan, şu anda Meriç Nehri'nin üzerinde 64 ada oluştuğunu belirterek, "Tabii adaların ve Meriç Nehri'nin Yunanistan'a döküldüğü kısımdan bu tarafa temizlenmesi gerekiyor" dedi.

Lambakis de Yunanistan ve Bulgaristan ilişkilerinin danışmanlar düzeyinde ilerlediğini söyledi.

Meriç Nehri'nden geçen suyun 36 saat sonra Yunanistan'a ulaştığını belirten Lambakis, "Altyapısını oluşturduğumuz zaman nehirleri iyi yönde kullanabiliriz. Nehirlere yönelik yatırımları birlikte yapmalıyız. Bu projeleri Ankara ve Atina'ya anlatmalıyız." şeklinde konuştu.

Gürkan, toplantı sonrasında cep telefonundan Lambakis'e DSİ'nin nehir debileri ölçümlerini gösterdi.