Öğrenciler "ustalaşarak" mezun oluyor

Öğrenciler "ustalaşarak" mezun oluyor
Öğrenciler "ustalaşarak" mezun oluyor
EDİRNE (AA) - Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi atölye çalışmaları ile öğrencilerini hem iş hayatına hazırlıyor, hem de okula maddi anlamda...

EDİRNE (AA) - Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi atölye çalışmaları ile öğrencilerini hem hayatına hazırlıyor, hem de okula maddi anlamda katkı sağlıyor.

Okul 800 öğrencisiyle orta ölçekli bir fabrika gibi çalışıyor. Öğrenciler okulda aldıkları teorik eğitimin yanı sıra, yapılan el işçilikleri ile başta kamu, kurum ve kuruluşlara olmak üzere vatandaşlarında talepleri doğrultusunda gelen istekleri de karşılıyor.

Okul Müdürü Tolga Ünal, AA muhabirine okul bünyesinde 9 bölüm bulunduğunu ve özellikle mobilya, metal, motor ve tesviye üzerine çeşitli işler yaparak döner sermayeye destek sağladıklarını kaydetti.

Öğrencileri okul sonrası çalışma hayatında hazırladıklarını belirten Ünal, şunları kaydetti:

"Biz her konuda destek vermeye çalışıyoruz. İşin nasıl yapılacağından tutun da, iş yapılana kadar elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Bize sipariş geldiği zaman sistemimiz şöyle işliyor. Okulumuz döner sermayesine herhangi bir kurumun veya okulun talebi olduğunda bize haber veriliyor ve bununla ilgili gerekli araştırmalar yaptıktan sonra üretime geçiyoruz. Öğrencilerimiz öğretmenlerimiz eşliğinde piyasa deneyimi kazanıyor ve aynı zamanda çeşitli işler yaparak mesleki tecrübelerini arttırıyorlar. Bu nedenle bu işlerin devamını bekliyoruz. Bunu çok arzuluyoruz."

Amaçlarının piyasaya kalifiye eleman yetiştirmek olduğunu ifade eden Ünal, "Öğrencilerin daha güçlü bir şekilde piyasanın ihtiyacı olan daha fazla iş imkanına sahip olan öğrencilerin, daha fazla iş yapabilen öğrencilerin sayısının artmasını hedefliyoruz. Bunun için de üretimin artması gerekiyor. Üretim arttığında da iş çeşitliliği artacak. İş çeşitliliği artınca da öğrencilerimiz piyasanın istediği yetişmiş eleman gücüne daha fazla sahip, antrenman yapmış olarak yetişecek. Zaten şu anda Edirne'nin en güçlü sanayilerinden birisiyiz. Bu çerçevede iş gücü olarak da çok fazlayız" ifadelerini kullandı.

 


  ETİKETLER:

  Anadolu

  ,

  haber

  ,

  Kamu

  ,

  Piyasa

  ,

  Okul

  ,

  ,

  Fabrika

  ,

  zaman

  ,

  kurum

  ,

  edirne