Öğretmen ve memurlardan mehter takımı

Öğretmen ve memurlardan mehter takımı
Öğretmen ve memurlardan mehter takımı
- Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğünce okullara yazı gönderilerek, kurulacak mehter takımı için personele çağrıda bulunuldu - Edirne Valisi Şahin: - "Geçmişte mehter müziğinin, askerlere savaşa daha heyecanla başlamaları ve savaşı kazanmaları konusunda etkisi olmuşsa da şimdi biz mehteri barışta kullanarak, insanların gönüllerine su serpmek için bunu yapmış bulunuyoruz"

EDİRNE (AA) - Edirne'de gönüllü öğretmen ve memurlardan oluşacak mehter takımı için çalışmalar başlatıldı.

Edirne İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kemal Soytürk, okullara gönderdiği yazıda, eski bir başkent hüviyeti de taşıyan şehirde, valilik bünyesinde mehter takımı oluşturulması çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Seyahat engeli bulunmayan ve en az 1,70 metre boyunda gönüllü adayların İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurması gerektiği kaydedilen yazıda, provaların mesai saati içerisinde yapılacağı vurgulanarak, şef, memur ile veri hazırlama ve kontrol işletmenlerinin de mehter takımına katılmak için başvurabileceği belirtildi.

Ayrıca, Edirne Valiliği bünyesinde Romanlardan kurulu bir mehter takımı bulunuyor.

- "Mehter takımları, bizim tarihimizdir, bizim tarihimizin bir göstergesidir" 

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mehter takımının kuruluş çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Memurlardan oluşacak mehter takımının, gelecek günlerde Edirnelilerin huzuruna çıkacağını aktaran Şahin, şunları söyledi:

"Türk müziğine aşinalığı bulunan ve mehteri gönlünde paylaşabilecek kişilerden oluşacak mehter takımı, önümüzdeki günlerde halkımızın huzuruna çıkacak, sadece Edirneliler için değil, aynı zamanda Arnavutluk, Kosova, Makedonya gibi Balkan ülkelerinde de gösterilerde bulunacak. Devamlı surette kalacak olan bir mehter takımı olacak bu ekip. Edirne, serhat şehridir. Böylesi serhat şehirlerinde mehter takımı olması gereklidir. Çünkü mehter takımları, bizim tarihimizdir, bizim tarihimizin bir göstergesidir. Tarihimizi yaşatmak da bizim bir görevimizdir.

Geçmişte mehter müziğinin, askerlere savaşa daha heyecanla başlamaları ve savaşı kazanmaları konusunda etkisi olmuşsa da şimdi biz mehteri barışta kullanarak, insanların gönüllerine su serpmek için bunu yapmış bulunuyoruz. Burada görev alacak arkadaşları gönülden kutluyorum. Güzel günlerde bu mehter takımımız, halkımızın hizmetinde olacaktır."