Okullarda ilk ders zili çaldı

Okullarda ilk ders zili çaldı
Okullarda ilk ders zili çaldı
- Edirne Valisi Şahin: - ''Artık Edirne'de okul sorunu olmayacak. Sadece bu yıl 12 okulun temelini attık. Bu Edirne için çok büyük bir olay'' - ''Milli Eğitim Bakanlığı duysun. Bundan sonra fazla uzun tatil istemiyor Edirneli öğrenciler''

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, kentte bu yıl 12 okulun temelinin atıldığını belirterek, "Bu Edirne için çok büyük bir olay" dedi.

Şahin, Vali Fahri Yücel İlkokulunda 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı dolayısıyla düzenlenen törende, öğrencileri ve velileri ilk kez bu kadar sevinçli ve güleryüzlü gördüğünü söyledi.

Yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını dileyen Şahin, bugün 18 milyon öğrencinin ders başı yaptığını ifade etti.

Uzun süren yaz tatilinde öğrencilerin sıkıldığını aktaran Şahin, şöyle konuştu:

''Uzun bir tatil, hem de bayağı uzun bir tatil oldu. Sanırım çocuklarımızın canı bayağı sıkıldı. Bir şey çok uzun olunca sıkılıyorsunuz değil mi çocuklar? Bakın çocuklar bile tatil istemiyor. Milli Eğitim Bakanlığı duysun. Bundan sonra fazla uzun tatil istemiyor Edirneli öğrenciler. 'Biz tatilin kısa olmasını istiyoruz, biz öğretmenimizi ve arkadaşımızı istiyoruz' diyorlar."

Vali Şahin, öğrencilerin derse girdiklerinde kitaplarını masalarının üzerinde bulacağını belirterek, "Keşke bizim zamanımızda da böyle olsaydı. 'Kitap bulamadım, defter alamadım' derdi artık bitti. Artık sınıflarımızda akıllı tahtalar kullanılıyor. Bu çok güzel ve büyük bir olay'' diye konuştu.  

Edirne'de eğitim sorunu olmadığını ve altyapıya büyük önem verdiklerini aktaran Şahin, şunları kaydetti:

"Artık Edirne'de okul sorunu olmayacak. Sadece bu yıl 12 okulun temelini attık. Bu Edirne için çok büyük bir olay. Dört okulun da ihalesi yapıldı ancak henüz temeli atılmadı. İnşallah 2016 yılında kentte okul sorunu tarihe karışacak.''

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da vatanın birlik ve bütünlüğü, ülkenin bekası için canını feda eden eğitim şehitleri ve tüm şehitlere Allah'tan rahmet diledi.

Türkiye 'de eğitimin bugünlere gelmesinde başöğretmen Atatürk 'ün büyük emeği olduğunu aktaran Gürkan, ''O nedenle Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve eğitime hizmet vermiş tüm insanları şükranla anıyorum. Onlar olmasaydı biz bu durumda olmazdık'' dedi.

Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan da öğretmenler, öğrenciler, veliler ve eğitime destek olan herkesle büyük bir aile olduklarını söyledi. 

Konuşmaların ardından öğrencilere hediye veren Vali Şahin, sınıfları dolaşarak öğretmen ve öğrencilere başarı diledi.