"Organ bekleyen hasta sayısı artıyor"

"Organ bekleyen hasta sayısı artıyor"
"Organ bekleyen hasta sayısı artıyor"
EDİRNE (AA) - Edirne Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafından Türkiye'de organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısının her geçen gün...

EDİRNE (AA) - Edirne Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafından Türkiye'de organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısının her geçen gün biraz daha artığı bildirildi.

Edirne Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, organ bağışının, bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirilmesi anlamına geldiği belirtildi.

Vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesinin organ bağışı olduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye'de organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Ülkemizde 29 bine yakın kişi organ ve doku listesinde sırada beklemekte ve Organ Bağış sayısı yetersiz kalmaktadır. Beyin Ölümü ile Bitkisel Hayat çoğu zaman karıştırılmakta Beyin Ölümü gerçekleşen hastanın belki de geri dönüş olabilir düşüncesiyle yakınları tarafından organları bağışlanmamaktadır. Oysaki Bitkisel Hayattan bazı vakalarda zaman içinde geri dönüş olabilmekte ancak Beyin Ölümü gerçekleşen vakalarda geri dönüş söz konusu olmamaktadır. Beyin ölümü gerçekleşen insan tıbben ölü kabul edilmektedir."

 

-Aile ile görüşme yapılır

 

Beyin ölümü şüphesi olduğu zaman hastanın hekimi veya yoğun bakım hekimi tarafından organ bağış koordinatörüne veya koordinatör yardımcısına haber verdiği belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Organ bağış koordinatörü veya koordinatör yardımcısı, beyin ölüm tespit komisyonunu göreve davet eder. Komisyon beyin ölüm tespiti yaparsa hastanın hekimi aileye beyin ölümünün gerçekleştiğini bildirir. Bir süre ailenin acısını yaşaması beklenir. Uygun bir zamanda ve uygun bir şekilde organ bağış koordinatörü veya koordinatör yardımcısı aile ile görüşme yapar. Yasal sırası ile eşi, reşit çocukları, anne, baba, kardeş bunlar yoksa yakınlığına göre diğer akrabalarından biri tarafından iki tanık huzurunda aile izin formu doldurulur ve imzalanır.

Onay verilmesi ve onay verenler ve şahit ile şahitlerce izin belgesinin imzalanmasının ardından hızla IBKM bilgilendirilir. IBKM'nin yönlendirmesiyle özveri ve gayretle çalışan ekip, idarenin desteğini de alarak zamanla girdiği yarışı başarıyla sonuçlandırır."