Pehlivanlar, Selimiye Camisi'nde dua etti

Pehlivanlar, Selimiye Camisi'nde dua etti
Pehlivanlar, Selimiye Camisi'nde dua etti
- 654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesinde pehlivanlar, Selimiye Camisi'nde okutulan mevlite katıldı

EDİRNE (AA) - 654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde mücadele edecek pehlivanlar, Selimiye Camisi'nde okutulan mevlite katıldı. 

Türkiye 'nin dört bir yanından Edirne'ye gelen pehlivanlar, caminin içerisinde ve avlusunda, vatandaşlarla avuç açtı, dua etti.

Edirne Müftü Yardımcısı Mehmet Karahan, mevlitteki konuşmasında, sporcu ve sporseverlerin Selimiye Camisi ve kentteki diğer camilerde namaz kılıp dua ettiğini belirterek, "Osmanlı Devleti döneminde, Rumeli'ye ilk olarak ayak basan 40 akıncı beyi güreşmişti. Yağlı güreşler o günlerden gelmiştir. Adalı Halil, Aliço, Orhan Gazi, Süleyman Paşa ve Sultan Murat'ların ruhlarına okuduğunuz dualar kabul olsun. Peygamber efendimiz, bizlere 'çocuklarınıza yüzmeyi, ok atmayı ve güreşmeyi öğretiniz' demiştir. Sporu centilmenlik, kadirşinaslık ve ahlaklılık açısından yeni nesillere öğretmeliyiz" ifadelerini kullandı. 

Antalya 'dan güreşlere katılacak pehlivan Okan Karakoyunlu, Edirne'nin pehlivanlara özen gösterdiğini belirterek, "İman olarak da herkes güreşçinin arkasında. Biz de dualı çayıra çıkmadan önce mevlitte dua etmeye geldik" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Antalya

  ,

  Kırkpınar

  ,

  Namaz

  ,

  edirne