Ramazana doğru

Ramazana doğru
Ramazana doğru
EDİRNE (AA) - Diyanet Sen Edirne Şube Başkanı Mahmut Eroğlu, iftar ve sahur sofralarında fakirlere yer verilmesi gerektiğini bildirdi.Eroğlu, yaptığı...

EDİRNE (AA) - Diyanet Sen Edirne Şube Başkanı Mahmut Eroğlu, iftar ve sahur sofralarında fakirlere yer verilmesi gerektiğini bildirdi.

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ramazan ayının gündüzleri oruçla, geceleri teravih namazı ve şükürle geçen ömrün en verimli mevsimi olduğunu belirtti.

Kur'an-ı Kerim'in ramazan ayında indirilmeye başlandığını hatırlatan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Bin aydan hayırlı olan Kadir gecesi bu ayın içerisindedir. İslam dini sosyal hayata ve sosyal dayanışmaya önem veren bir dindir. Bu ay içerisinde başta aile yuvalarımız, camilerimiz, çevremiz, hatta cadde ve sokaklarımız daha bir canlılık içerisinde olmalıdır. Bu ayda ferdi sorumluluklarımız yanında toplumsal sorumluluklarımızın da yerine getirilmesine gayret etmeliyiz. Oruçlu iken, elimizle ve dilimizle hiç kimseyi rahatsız etmemeye çalışalım. Bu ay süresince başta akrabalarımız, çevremizdeki yaşlı ve hasta kimseleri ziyaret etmeli, bilhassa yoksul, yetim ve dul insanlarımıza yardım elimizi uzatmalıyız. Zekat ve fitre gibi mali ibadetlerimizi tercihen bu ayda yerine getirmeye çalışalım. İftar ve sahur sofralarımızda fakirlere yer verelim. Kendimiz, milletimiz ve bütün İslam aleminin kurtuluş ve mutluluğu için Yüce Allah'a dua ve niyazda bulunalım."

Eroğlu, Edirneliler'in ve milletin ramazan ayını tebrik ettiğini belirtti.