Romanlara konu olan tren, Kapıkule'den giriş yaptı

Romanlara konu olan tren, Kapıkule'den giriş yaptı
Romanlara konu olan tren, Kapıkule'den giriş yaptı
- Paris'ten yola çıkan Orient Ekspres, Kapıkule Garı'ndan Türkiye'ye girişinde halk oyunları gösterileriyle karşılandı

EDİRNE (AA) - Ünlü yazar Agatha Christie'nin "Doğu Ekspresinde Cinayet" dahil pek çok romanına esin kaynağı olan ünlü Orient Ekspres, Kapıkule Garı'ndan Türkiye 'ye giriş yaptı. 

Dünyanın değişik ülkelerinden 120 yolcusuyla, Paris'ten yola çıkan ünlü tren, Türkiye'ye girişinde halk oyunları gösterileriyle karşılandı. 

Kapıkule sınır kapısında mola veren Orient Ekspres yolcuları için  İstanbul 'da hazırlanan Türk yemekleri ekspresin vagonlarına taşındı. Tren, Kapıkule'deki işlemlerin tamamlanmasının ardından, Çerkezköy'e hareket etti, buradan yolcuların araçlarla İstanbul'a gideceği öğrenildi. 

Yolcular, 1883 yılından bu yana devam eden, 5 gün süren tarihi yolculuk için kabin seçimine göre 9 bin ile 17 bin dolar arasında ödeme yapıyor. 

Yolculuk fiyatına Budapeşte, Bükreş ve Varna'daki otel konaklamaları da dahil olan "Zenginler treni" olarak da bilinen Orient Ekspres, Paris'ten ilk seferine, 4 Ekim 1883'te çıktı. Belçikalı iş adamı Georges Nagelmackers'in hizmete soktuğu Orient Ekspres'in ilk seferinde, Paris'ten Varna Limanı'na kadar trenle seyahat eden yolcular, oradan buharlı gemiyle İstanbul'a geldi.