Rusya'da gözaltına alınan Türk öğretim görevlisi

Rusya'da gözaltına alınan Türk öğretim görevlisi
Rusya'da gözaltına alınan Türk öğretim görevlisi
- Doktora çalışması nedeniyle bulunduğu Rusya'da vize ihlali nedeniyle 12 gün boyunca gözaltında tutulan öğretim üyesi Yavuz, 5 bin ruble para cezası ve 5 yıl Rusya'ya giriş yasağı aldı

EDİRNE (AA) - Doktora çalışması nedeniyle bulunduğu Rusya'da vize ihlali nedeniyle 12 gün boyunca gözaltında tutulan Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim görevlisi Cemalettin Yavuz sınır dışı edilmesinin ardından Edirne'ye döndü.

Trakya Üniversitesinde düzenlenen basın toplantısında Yavuz, tutuldukları yerin hapishane değil, sınır dışı edileceklerin gözetim altında tutulduğu yabancılar şubesi olduğunu anlattı.

Rusça kursuna devam ederken, Federal Göçmen Şubesinden iki görevlinin üniversiteye geldiğini ve düşürülen uçak olayından bahsettiklerini kaydeden Yavuz, " 'Uçak düştü ve ardından emir geldi ve biz de genel kontrol amaçlı ülkemizdeki bütün yabancıların ne yaptığını, ne ettiğini araştırıyoruz' dediler. Suçlu muamelesi yaptılar. Bana sürekli genel kontrol amaçlı olduğunu söylediler. Mahkemede dalga geçer gibi bir yargılamaya tabi tutuldum. Yargılama sonunda 5 bin ruble para cezası, 5 yıl Rusya'ya giriş yasağı ve en az 10 gün Federal Göç Servisinde gözetimde tutulma kararı verildi" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Bir akademisyen olarak bu durumun psikolojik etkisi ne oldu" sorusunu Yavuz, şu şekilde yanıtladı:

"Psikolojik olarak pek etkilendiğimi söyleyemem, benim için ilk akşam, zor denilebilecek bir gün varsa o gündü. Orada benim tüm endişem, aileme ve eşime haber verememe kaygısıydı. Çünkü telefonun serbest olmadığını söylediler oraya giderken,  internet yoktu ama telefon serbestti. Neyse ki telefonumda internet paketim vardı. Çok zorda olsa pencereden 10 yıl öncesi gibi telefonu yukarıya kaldırarak haberleşmeyi sağladık. Annem başıma gelenleri bugün öğrendi. Bir şekilde ondan saklamaya çalıştık. Çok kötü bir muameleye maruz kaldığımdan değil ama annelere açıklamak zor böyle durumları."

"5 yıl sonra Rusya'ya gidecek misiniz ya da Rusça'yı öğrenmek için başka bir yöntem deneyecek misiniz?" sorusunu da Yavuz, "Ben oraya Rusya Federasyonu adına bir şey yapmaya gitmedim, kendi adıma ülkeme faydalı olmak için gittim. Bugün her şey normale dönse, yine giderim, kaldığım yerden devam ederim. Böyle bir kaygım yok. Onun dışında Rusça öğrenmeye devam etmekte bu olay benim için daha kamçılayıcı ve tetikleyici olur diye düşünüyorum" diye cevapladı.