Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: (1)

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: (1)
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: (1)
-"Herkesi, kendinizi de kandırırsınız ama milleti kandıramazsınız. Biz siyaseti milletle yapmaya devam edeceğiz" -Analığın üzerinde güçlü bir kariyer görmüyorum, analık bir kadın için en güçlü kariyer, bir erkek için de en güçlü kariyer babalık. Bakanlık da vekillik de hikaye, iyi bir babaysam en büyük kariyer bu"

EDİRNE (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, " Herkesi, kendinizi de kandırırsınız ama milleti kandıramazsınız. Biz siyaseti milletle yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Müezzinoğlu, parti teşkilatıyla buluşmak üzere geldiği kentte, DSİ toplantı salonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun, "Cumhurbaşkanımız 4 eski bakanın Yüce Divan'a gitmemesi, burada hala paralel yapının devam ettiği yönünde söylemi oldu bu konuda ne düşünüyorsunuz?" sorusunu Bakan Müezzinoğlu, şöyle yanıtladı:

"Geçen yıl ocak ayında Trakya Birlik'in mali kongresinde, gündemin sıcak olduğu atmosferde, şu örneği vermiştim;, 'Benim ağzımda 32 diş var, bir-ikisi çürümüş olabilir ama diş hekiminin görevi dolgu yapmaktır, dolguyla olmuyorsa gerekirse çekmektir' demiştim. Ama bu operasyon öyle bir operasyon değil, bu diş hekiminin yaptığı dişle uğraşmak değil, beynimi tahrip etmek ve kalbimi durdurmak bunun partiyle, şahsımla alakası yok. Bu direk milli iradeye yapılan darbelerin başka bir formatı. Yani 60 darbesinde de rahmetli Menderes'le ilgili ne hikayeler düzüldü. Orada da yine hakimler, savcılar vardı. AK Parti olarak milletin ödediği bedelleri gördük, milletle beraber yaşadık. Kendi dönemimizde de 2007 seçimlerinde, yüzde 47 oy aldığımız bir dönemde bir kişinin savcının dava açmasının, 11 hakimin de davayı görmesiyle AK Parti 1 oyla kapatılmaktan kurtuldu."

"Bir oy kapatmaktan yana kullansaydı bugün milli irade ne olacaktı? Demokrasi ne olacaktı?" diye soran Müezzinoğlu, "Kapatılmaktan kurtulduk ama 'laikliğe karşı odak' hükmünü yedik. Bu nedenle para cezası almış bir partiyiz, işte Yüce Divan burası. 411 milletvekilinin başörtüsüyle ilgili çıkardığı kararı CHP Anayasa Mahkemesi'ne götürdü ve başörtüsü üniversitelerde takılamaz hükmünü veren bu mahkemedir. Şimdi bizim AK Parti olarak bir şeyimiz var, biz milletimizin yüce vicdanındaki yerini görüyoruz. Seçimlerde bunu gördük. Şu anda bize düşen ağzımızda çürük diş varsa yine bu dişi de biz temizleyeceğiz."

-"Millet kanmaz"

Bir başka basın mensubunun,  "Anayasa Mahkemesi'nde paralel endişe taşıyoruz' mu demek istiyorsunuz?" sorusu üzerine Bakan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Hayır sadece paralel endişe değil, 12 yılda gördüğümüz fotoğraflar ortada. AK Parti kapatma davası buradaydı, 'laikliğe karşı' hükmünü burası verdi. Laiklik adına hangi yanlışı yaptık, kimin hayat felsefesine karıştık, kime zorla 'al şu örtüyü ört' dedik. Ama onlar zorla açılması için her türlü kararı verdiler. Kapatma davasını hangi hakla bir savcı açıyor ve bir oyla kurtuluyor. Nerede egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.' Nerede Atatürk 'ten geçinenler, nerede Atatürk'ün gölgesine sığınanlar.

Kızıyor bazen Atatürkçü arkadaşlar, o büyük önder diyorki 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' diyor, muasır medeniyet seviyesini hedef gösteriyor. Onun örtüsü, kılık kıyafeti, bıyığı sakalıyla uğraşarak bu seviyeye gidilmez. Yol konuşmazlar, tünel konuşmazlar, yatırım konuşmazlar... 3. havaalanından vazgeçeceksiniz, 3. köprüden vazgeçeceksiniz, şehir hastanelerini yapmayacaksını. 'Yan gelip yatın' diyorlar. Millete verdiğimiz söz bu değil, hiç kusura bakmasınlar. 22 milyon oy, 11 kişinin değil. 50 milyon vatandaşımızın seçmen hakkı var. Milletimiz cumhurunu seçti. Eskiden kapalı kapılar ardında tespih gibi diziyorlardı genel başkanları, 'biz falana karar verdik' diyorlardı. Aynı bugün CHP'nin Ekmeleddin İhsanoğlu'na karar verdiği gibi. Sonra da 'halkçıyız' diyorlar. Bunda demokrasi, milli irade, parti vicdanı var mı? Herkesi, kendinizi de kandırırsınız ama milleti kandıramazsınız. Biz siyaseti milletle yapmaya devam edeceğiz."

-Son anketler

Bir gazetecinin son anketleri hatırlatması üzerine de Bakan Müezzinoğlu, AK Parti'nin anketlerde birinci olduğunu söyledi.

Anketlere göre CHP'nin AK Parti'nin çok gerisinde ikinci parti olarak göründüğünü ifade eden Müezzinoğlu, anketleri şöyle sıraladı:

"48-50 bandı AK Parti, 24-26 CHP, 14-15 bandı MHP ve 7-9 bandında da DTP. Seçim barajı konusunda bizimle ilgili bir sorun yok ama bir tuzak kurmak istiyorlarsa kuracaklar. Ama millet artık kimin tuzak kurduğunu biliyor. 2001'deki seçimlere bir bakın. Cumhurbaşkanımız o dönemde, 'Türkiye'de hiç bir şey eskisi gibi olmayacak' demişti. Birileri milletin kaderiyle oynayamaz."

-"Annelik kariyeri"

"Annelerin kariyer yapması konusunda sözlerinize özellikle Elif Şafak gibi kişiler karşı çıktı, yanlış anlama mı var acaba?" sorusunu Bakan Müezzinoğlu, "Cenab-ı Hak milyarlarca beyin vermiş, milyarlarca düşünce tarzı vermiş. Dolayısıyla 'Elif Şafak'la ben aynı düşüneceğim' diye bir şey yok. Farklı düşünebiliriz, zaten zenginlik buradadır. Ama ortak noktaya geleceğiz. Analığın üzerinde güçlü bir kariyer görmüyorum, analık bir kadın için en güçlü kariyer, bir erkek için de en güçlü kariyer babalık. Bakanlık da vekillik de hikaye, iyi bir babaysam en büyük kariyer bu" diye yanıtladı.

(Sürecek)