Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:
- " (Edirne'deki nehir taşkınları) Medya aracılığıyla kamuoyuna yansıtılan, vatandaşın mağduriyeti ve olağanüstü sıkıntısının olmadığını ifade etmek istiyorum" - "Afet bölgesi ilan edilmesi gibi bir talebi ben şahsen Bakanlar Kurulu'na götürmeyi düşünmüyorum"

EDİRNE (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Edirne'deki nehir taşkınlarına ilişkin, "Medya aracılığıyla kamuoyuna yansıtılan, vatandaşın mağduriyeti ve olağanüstü sıkıntısının olmadığını ifade etmek istiyorum" dedi.

Müezzinoğlu, Edirne Valiliğinde düzenlenen basın toplantısında, taşkın dolayısıyla sıkıntı yaşayan vatandaşların mağduriyetinin bir an önce giderilmesi için gerekenin yapılacağını söyledi.

Meriç Nehri'ndeki taşkınların tarihi süreçten bugüne kadar geldiğini belirten Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Kayıtlı sisteme baktığımızda nehir debisi bin 750 metreküp saniyeyi ilk defa bu dönemde geçerek 2 bin 250 metreküp saniyeye ulaştı. Bu son dönemde yaşadığımız veya tarihi dönemde yaşadığımız en yüksek debili bir taşkın sürecidir. Bütün bu debi artışının fazlalığına rağmen baktığımızda özellikle can kaybı yaşamamız olmanın büyük sevincini yaşıyoruz."

Müezzinoğlu, iskanlı alanlarda su baskını olmaması konusunun önemsenmesi gerektiğini vurguladı. Taşkın alanlardaki imarsız yapılarda su baskını olması durumunu değerlendirmek gerektiğini aktaran Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Değerli belediye başkanımız burada. Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile de önümüzdeki pazartesi Bakanlar Kurulu'nda görüşeceğim. Buralarda bir dönüşümü yapmak gerekiyor. İskana kapalı olan alanlarda bizim iskan konusunu çözmemiz gerektiği kanaatindeyim."

Müezzinoğlu, 4 ay sonra açılacak Karaağaç Köprüsü ile herhangi bir taşkın halinde Karaağaç ile Edirne'nin iletişiminin kesilmeyeceğini dile getirdi

 

- "Başbakanımıza teşekkür ediyorum"

 

Müezzinoğlu, bir saat önce Başbakanlık müsteşarıyla görüştüklerini söyledi. 5 milyon liralık desteğin bu akşam ya da yarın itibariyle kente gönderileceğini belirten Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Yine Bakanlar Kurulu'nda bu taşkının ve bugünkü acil sorunların, gerekse bundan sonraki yol haritası gündeme gelecek. İnanıyorum ki acil sorunlar açısından vatandaşımızın yanında hızla olabilmek için yapılması gerekenler yapılacak. Özellikle tarım arazisindeki seralar, ekili alanlar su altında. Bu ekili alanların ve seraların gelecek süreçte telafisi olacaktır."

Müezzinoğlu, taşkının ve su debisinin yüksekliğinin genel olarak önemli ve olağanüstü olduğunu ifade ederek, "Medya aracılığıyla kamuoyuna yansıtılan, vatandaşın mağduriyeti ve olağanüstü sıkıntısının olmadığını ifade etmek istiyorum. Bunu dinamik bir yönetim anlayışıyla başardıkları için de Edirne'nin bu anlamdaki yöneticilerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

 

-Yunanistan hükümetiyle protokol

 

Müezzinoğlu, bir gazetecinin Karaağaç bölgesinin afet bölgesi ilan edilip edilmeyeceğine ilişkin sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Afet bölgesi ilan edildiği zaman farklı sorunlar var. Afet bölgesi ilan edilmesi gibi bir talebi ben şahsen Bakanlar Kurulu'na götürmeyi düşünmüyorum ama o anlamda buranın bir talebi olursa değerlendiririz. Bu afetin getirdiği sorunların acilen çözülmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bir bölgeyi afet bölgesi ilan ettiğinizde vatandaşın yarın telafisi olmayan farklı sorunları da çıkıyor. Burada önemli olan taşkın alanlarındaki iskana kapalı olan yerin yeniden iskan açısından değerlendirilmesi lazım."

Müezzinoğlu, Meriç Nehri'nin kumunun mutlaka temizlenmesi gerektiğini dile getirdi. Yunanistan'da yeni hükümet kurulduğunu anımsatan Müezzinoğlu, "Yunanistan hükümeti kısmını beklemeden kendi alanımızda yapılması gerekeni yapacağız. Sonra Enez ilçesinden başlayarak Yunanistan hükümetiyle bir protokol çerçevesinde Meriç yatağının tamamının temizlenmesi gerekiyor." 

Toplantıya Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve AK Parti İl Başkanı Rafet Sezen de katıldı.