Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Edirne'de

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Edirne'de
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Edirne'de
- Bakan Müezzinoğlu: - "Yüce yaradan merkeze kadını ana unsur olarak koymuş. Ben bu ülkede hekim ve Sağlık Bakanı olduysam, bu başarının arkasında en önemli unsur eşim ve anam geliyor"

EDİRNE (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Yüce yadan merkeze kadını ana unsur olarak koymuş. Ben bu ülkede hekim ve Sağlık Bakanı olduysam, bu başarının arkasında en önemli unsur eşim ve anam geliyor" dedi.

Müezzinoğlu, Mimar Sinan Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Edirne Kadın Kolları 4. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, kadınların medeniyet vizyonunda ana aktör olduğunu söyledi.

Kadınsız bir anlayışın dünyaya medeniyet sunamayacağını belirten Müezzinoğlu, "Dolayısıyla yüce yaradan zaten başında kuralı koymuş. Yüce yaradan iki kişiden birinin kadın olduğu bir fıtratı insanlık var olduğu günden bu güne insanlığa sunmuş. Bugün iki doğumdan birinin kız veya erkek olmasını planlayan doktorlar değil, aileler değil, bilim değil. Bunu planlayan yüce yaradan merkeze kadını ana unsur olarak koymuş. Hatta bir adım daha ileri şekilde o iki doğumu yapanı da ana olarak kadına vermiş" diye konuştu.

Kadının siyasi, ekonomik, aile ve toplumsal yaşamdaki yerinin mutlaka ana unsur olması gerektiğini belirten Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Ben bu ülkede hekim ve Sağlık Bakanı olduysam, bu başarının arkasında en önemli unsur eşim ve anam geliyor ama tabii medeniyet algısındaki yanlış yorumlar, medeniyetin dinamiklerine zaman zaman yapılan müdahaleler ne yazık ki kadını bazen ikinci plana, bazen geri plana itmiş ama bunu fark ederek, kadının ikinci planda kalmasına itiraz edene siyasi arenada bakacak olursanız, Recep Tayyip Erdoğan 'ı göreceksiniz, Recep Tayyip Erdoğan'ı bulacaksınız."

- "Kadının şekliyle uğraştınız"

Bazen Cumhuriyet Halk Partisi 'ne çattığını belirten Müezzinoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Cumhuriyet Halk Partisi'ne ' Atatürk 'ün gölgesinde yan geliyor da yatıyorsunuz' diyorum. Bazen 'Onu kullanıyorsunuz' diyorum. Bazen 'Ondan geçiniyorsunuz' diyorum. Bu cümleyi yine söylüyorum. Atatürk'ü kullanıyorsunuz. Atatürk'ten geçiniyorsunuz. Atatürk'ün gölgesinde yan geliyor da yatıyorsunuz. Çünkü kadına seçilme hakkını Atatürk verdi diye övünürken kadının siyasal yaşamdaki yerini dışladınız, hep itelediniz. Yalnız siyasal yaşamda mı? Hayır, iş hayatında da eğitim hayatında da kadının şekliyle uğraştınız. Kadının değerli olmasını değil önemli bir malzeme olmasını önemsediniz. Kadının başörtüsüyle uğraştınız. Kadının eteğiyle uğraştınız. Kadının eğitiminin önünü kestiniz. Başörtülü kızlarımızın üniversite kapıları önünde sürüm sürüm sürünmesine zemin oluşturdunuz, destek verdiniz ve alkış tuttunuz."

Müezzinoğlu, kadının Türk siyasi yaşam hayatında boşlukta olmasının nedeninin Cumhuriyet Halk Partisi ve benzer anlayışlar olduğunu dile getirdi.

Bakan Müezzinoğlu, konuşmasının ardından eşi Faize Müezzinoğlu'nu kürsüye davet ederek, yaşamına katkısından dolayı teşekkür etti.

Öte yandan kongrede, AK Parti Edirne Kadın Kolları Başkanlığı'na yeniden Nursel Arseven seçildi.

Bu arada Müezzinoğlu'nun yanına gelen yaşlı bir kadın ayaklarının ağrıdığını belirterek, kendisini evine götürmesini istedi. Müezzinoğlu ve eşi Faize Müezzinoğlu makam aracıyla kadını evine makam aracıyla götürdü.