Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Edirne'de

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Edirne'de
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Edirne'de
- Bakan Müezzinoğlu: "(Kuş gribi) Hayvan çiftlikleriyle ilgili tedbirler alınıyor. İnsanımız için 'Şu tedbiri alın' diyebileceğimiz bir konu yok" - "Ben Türk Tabipleri Birliği ile defalarca görüştüm. Neticede çakılı kazık gibi aynı yerde, aynı cümleleri söyleyenlerle neyi görüşeceğiz ki"

EDİRNE (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın kuş gribine karşı önlemler aldığını belirterek, "İnsanımız için 'Şu tedbiri alın' diyebileceğimiz bir konu yok" dedi. 

Müezzinoğlu, çeşitli ziyaretlerde bulunmak için geldiği Edirne'de, basın mensupları ile DSİ Bölge Müdürlüğü'nde bir araya geldi.

Bursa'dan milletvekili adayı olan Müezzinoğlu, Edirne milletvekili olarak kente katkı sağlamaya çalıştığını, kendisiyle ilgili başarı değerlendirmesini Edirne halkının takdirlerine bıraktığını söyledi. 

Müezzinoğlu, bir basın mensubunun kuş gribi konusundaki sorusu üzerine şöyle konuştu:

"Şu anda özellikle tavuk üreticisi bazı çiftliklerde bu anlamda sorunlar var. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gerekli tedbirleri alıyor. Önümüzdeki bir hafta içinde tamamen kontrol altına alınarak gündemden düşeceği şeklinde gidişat var. İnsanlar ve hayvanlar arasında da viral virüslerin yaptığı hastalıklara karşı elimizde bir ilaç yok. Koruyucu tedbirler dışında yapabileceğimiz bir şey yok. Bu hayvan çiftlikleriyle ilgili tedbirler alınıyor. İnsanımız için 'şu tedbiri alın' diyebileceğimiz bir konu yok."

 

- Milli aşı çalışmaları

 

Bakan Müezzinoğlu, bakanlıklarının "milli aşı" ve kan ürünlerini üretebilme konusunda adımlar attığını belirterek, "Amaçlarımızdan biri kendi aşımızı üretebilmek, diğeri Kızılayımızla 1,5 milyar lira gibi kan hastalıklarıyla ilgili dışarıdan temin ettiğimiz ilaçları kendimiz üretmek. Bunun ihale sürecini başlattık. 3 yıl süresince yine Türkiye, ihtiyacını dışarıdan getirecek ama 4. yıldan itibaren Türkiye kendi kan ürünleri ihtiyacını kendi kanından üretir hale gelecek" dedi.

Müezzinoğlu, çalışmalar konusunda kendilerine destek veren Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na teşekkür etti.

Bir gazetecinin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun partisi için yüzde 35 oy oranı hedefi açıkladığını hatırlatması üzerine Müezzinoğlu, "Kılıçdaroğlu yüzde 35'i yakalayamazsa istifa edecek mi? Madem o hedefi varmış, birinci parti olamayacağını zaten peşin kabul ediyor. Ben cevap vereyim, etmeyecek. Çünkü onu oraya getiren irade, onun orada  ne kadar kalmasını istiyorsa o kadar kalacak" ifadelerini kullandı.

Müezzinoğlu, "Anketlere göre seçim sonuçları nasıl olacak?" şeklindeki soruyu, "7 Haziran'da berber tıraşı yapar. Ak mı kara mı herkes görür" diyerek yanıtladı. 

 

- TBB'nin randevu talebi

 

Müezzinoğlu, Türk Tabipleri Birliği (TTB) yönetiminin kendisinden "acil" notuyla randevu talep ettiğinin hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu:

"Birileri sorun üretmeye çalışıyor ama netice 78 milyon ülke insanımıza sağlık hizmeti sunmak için hekimlerimizle sağlık camiamızla geceli, gündüzlü çalışıyoruz. Bugün Avrupa ülkelerindeki OECD ortalamasının 10 kişiye düşen hekim sayısının yarısı kadar hekim sayısıyla OECD ortalamasının çok daha üzerinde halk memnuniyeti sağladığımız bir sağlık hizmeti sunumumuz var. Aile hekimlerimizle çok başarılı hizmetlere imza attık, güçlü bir aile hekimliği sistemi kurduk. Bunun yanına bir de aile diş hekimliği sistemi de getiriyoruz. Çocukların ağız diş sağlığını sağlıklı götürebiliyorsak önemli bir koruyucu sağlık hizmetini de devreye sokmuş oluyoruz."

Müezzinoğlu, hep daha iyi ve daha güçlü hizmetin peşinde olduklarını vurguladı.

Aile hekimlerinin nöbet uygulamasından da bahseden Müezzinoğlu, şunları anlattı:

"Ailelerin çocukları, hamile anneler cumartesi hastalanmayacak diye bir şey var mı? Sayımız yükseldikçe bunu pazara da koyacağız. Bunu gizlemiyoruz da. Şu anda bir aile hekimimize 3 bin 700 birey düşüyor. Bunu 3 bine indirmeye çalışıyoruz. Yaklaşık 23 bin aile hekimimiz var. Bunu 2017'de 30 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedefi yakaladığımızda birey cumartesi ve pazar günleri de bağlı olduğu aile hekimini bulsun istiyoruz. Türk Tabipleri Birliği ne istiyor? Hekimler memur olsun istiyor. 'Sabah 8, öğleden sonrası saat 04.00, hadi Allaha ısmarladık'. Dolayısıyla derdi vatandaş olmayan, millete hizmet olmayan bir anlayışa artık bu ülkede pirim yok."

 

- "Aynı cümleleri söyleyenlerle neyi görüşeceğiz"

 

Müezzinoğlu, Türk Tabipleri Birliği ile pek çok kez görüştüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

"Ben Türk Tabipleri Birliği ile defalarca görüştüm. Neticede çakılı kazık gibi aynı yerde, aynı cümleleri söyleyenlerle neyi görüşeceğiz ki? Ben defalarca görüştüm, ortak çalışma ekiplerimiz görüştü. Biz görüşmeye açığız ama açık olduğumuz görüşmede muhatabımız 'Benim dediğim olacak' diyorsa ben de diyorum ki, vatandaşınızın hak ve hukukunu gözetmek zorundayız. Tabii ki sağlık çalışanlarının hak ve hukuku önemli ama bu bir hizmetse, vatandaşın hak ve hukukunu, sağlık hizmetini daha iyi almak, bunu da hizmet sunucularla beraber yapmak önemli. Bu anlamda hizmeti sunucularının, hak ve hukukunun daha iyi olması için talepleri varsa onu da bu ülkenin, bu milletin imkanları çerçevesinde karşıladık. Daha fazlasını da yapmaya devam ediyoruz."

Bakan Müezzinoğlu daha sonra yenilenen 2. Bayezid Edirne Darüşşifası, 400 yataklı Devlet Hastanesi ve Karaağaç Köprüsü'nü gezdi ve yetkililerden bilgi aldı.