Samsun'da kadın doktorun öldürülmesi

Samsun'da kadın doktorun öldürülmesi
Samsun'da kadın doktorun öldürülmesi
EDİRNE (AA) - Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, sağlık çalışanlarına karşı yapılan şiddetin önlenmesi için 'Sağlıkta Şiddet...

EDİRNE (AA) ? Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, sağlık çalışanlarına karşı yapılan şiddetin önlenmesi için 'Sağlıkta Şiddet Yasası'nın biran önce çıkarılması gerektiğin söyledi.

Tanrıkulu, Opr. Dr. Aynur Dağdemir'in öldürülmesinden dolayı çok üzgün olduklarını ifade etti.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Tanrıkulu, yaşanan şiddet olaylarının son bulmasını istediklerini dile getirdi.

Sağlıkta Şiddet Yasası'nın devreye girmesini isteyen Tanrıkulu, şunları kaydetti:

"Yöneticiler ve kanun koyucular bizim önerilerimizi dikkate alsın. Biz artık öldürülmek istemiyoruz, biz artık küfür yemek istemiyoruz, biz artık sözlü şiddete uğramak istemiyoruz. Bunu daha öncede söyledim. Ne yazık ki Samsun'da 6 ay içerisinde ikinci doktor öldürülme vakası bakın biz artık polikliniklerimiz, hastanedeki servisleri, aile sağlığı merkezlerimizdeki çalıştığımız yerler doktorlar için güvenli bir yer değil. Güvenli bir yerde çalışmadığını hisseden bir hekim, hemşire ya da sağlık personeli hastalarına nasıl iyilik verebilir. Biz can derdiyle uğraşırken acaba bugün nasıl bir şiddetle karşı karşıya kalacağım diye düşünürken nasıl hastalarına şifa dağıtacak. Bu şiddeti durdurmak zorundayız."

Sağlık çalışanları olarak güvenli ve rahat biçimde çalışmak istediklerini belirten Tanrıkulu, "Tüm ülkemizdeki bu şiddet sarmalı hiç istemediğimiz şekilde sağlıkta ön plana çıktı. Ben halkımızdan son olarak şunu istiyorum: bizi öldürmeyin, bizi dövmeyin çünkü biz sizin çocuklarınızız. Bizler sizin vergilerinizle yapılan hastanelerde okuduk. Bizi öldürmeyin bizi dövmeyin. Çünkü biz sadece ve sadece sizin sağlığınızla ilgileniyoruz. Bunu tüm halkımızla beraber durduracağız bunun başka çıkışı yok. O yüzden de bir an önce sağlıkta şiddet yasası çıkartılmalı. Sağlık Bakanlığı Türk Tabipler Birliği'nin ve Türk Tabip Odası'nın önerilerini dikkate almalıdır.  İsyandayız, üzüntülüyüz" diye konuştu.