Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı

Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı
Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı
-Edirne Valisi Şahin: -"Osmanlı o dönemde 10 yerde savaşa katılıyordu. Demek ki bu devlet gerçekten güçlü. O devlet olmasaydı belki bugün burada olmazdık" -"Bu ülkenin temelinde iyi maya var. Kanla sulanmış iyi maya var"

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Sarıkamış Harekatı ile ilgili, "Osmanlı o dönemde 10 yerde savaşa katılıyordu. Demek ki bu devlet gerçekten güçlü. O devlet olmasaydı belki bugün burada olmazdık" dedi.

Şahin, Edirne Valiliğince, Devecihan Kültür Merkezi'nde Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı dolayısıyla düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Osmanlı Devleti'nin 1. Dünya Savışı'nda dünyada 5. ekonomik güç olduğunu söyledi.

Osmanlı Devletinin, Balkanlar, Yemen, Çanakkale, Galiçya, Ortadoğu , Cezayir ve Bağdat dahil yaklaşık 10 yerde aynı anda savaşa katıldığını ifade eden Şahin, "Bir düşünün biz devlet olarak Kıbrıs'a bir çıkarma yaptık. O çıkarmanın sancısı 10 yıl devam etti. Bakın bir ordu neler yapıyor. Bakın, Osmanlı o dönemde 10 yerde savaşa katılıyordu. Demek ki bu devlet gerçekten güçlü. O devlet olmasaydı belki bugün burada olmazdık" diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin zorluklarla kurulan bir devlet olduğuna vurgu yapan Şahin, "Bu ülkenin temelinde iyi maya var. Kanla sulanmış iyi maya var. Bu ülkeyi geliştirmekten başka bir çaremiz yoktur. Daha gelişkin ve müreffeh bir ülke olmamız için çalışmamız, çabalamamız lazım" dedi.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Edebiyat Fakültesi Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Atalay ise şehit sayısının 30 bini aşmadığını savundu.

90 bin rakamının Sarıkamış ve etrafındaki halkın da ölmesiyle 90 bin olduğunu anlatan Atalay, şunları kaydetti:

"Rusya'nın kendi kayıtlarında şehit sayısı 100 bin. Bunlardan bahsedilmiyor, neden? 'Hayal kurdu Enver. Sizde aynı hayali kurarsanız aynı noktaya gelirsiniz' deniyor. Sıkıntı ideolojik yaklaşımdan kaynaklanıyor. Netice itibariyle 30 bin kadar şehit var burada. Hepsini rahmet ve minnetle anıyoruz. Merhum Akif'in ifadelerinde vücut bulan mısralarda yer aldığı gibi, ibret almak ve ders çıkarmak durumundayız. Çünkü bu coğrafyada yaşamak kolay değil. Bu coğrafyada koşmaya mecburuz. Durduğumuz an düşeriz. Düştüğümüz an çiğnenilir, geçiliriz. İşte tökezlediğimiz bir dönemden bahsediyoruz 1. Dünya Savaşı'nda."

Atalay, Sarıkamış'ın insanlara hayallerin önemini anlattığını dile getirdi.

Konferansın ardından, Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı dolayısıyla düzenlenen kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.