Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı

Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı
Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı
- Edirne'de anma yürüyüşü düzenlendi

EDİRNE (AA) - Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı dolayısıyla "Asımın Nesli Asrın Yürüyüşünde Gök Allahu Ekber, Yer Allahu Ekber" sloganıyla yürüyüş düzenlendi.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, 54. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı, kurum müdürleri, Edirne Muharip Gaziler Derneği üyeleri, vatandaşlar ve öğrenciler, Mimar Sinan Spor Salonu önününde toplandı.

Türk bayrakları taşıyan grup kortej oluşturarak Edirne belediye bandosunun çaldığı marşlar eşliğinde Selimiye Meydanı'na yürüdü. Burada, Sarıkamış şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, burada yaptığı konuşmada, 100 yıl önce şehadet şerbeti içen insanların anısına toplandıklarını söyledi.

Sarıkamış'taki insanların Ruslara değil, Allah'a teslim olduklarını ifade eden Şahin, konuşmasına şöyle devam etti:

"O yüce kişiler beyaz kefeni kardan giydiler. İşte bizde bu vesileyle Türkiye 'nin en batısından en doğusundaki Kars'a, Sarıkamış'taki anma törenine katılanlara selam olsun diyoruz. Onların anısına buradan selam gönderiyoruz. O kişiler bu memleketin selameti için orada canlarını feda ettiler. İşte görüyorsunuz ki bu memleketin temelleri böyle atıldı. Bu memleketin kurulumu turşu kurulur gibi kurulmadı. Bu memleket, işte bu zatı muhteremlerin, o şehadet şerbetini içenlerin kanları üzerine kuruldu. Ve ilelebet devam edecek. Bunda hiç şüpheniz olmasın. Biz bugün burada 100 yılı anıyoruz. Şunu ifade edeyim ki bizden sonra gelecekler belki de bininci yılı anacaklar."

Şahin'in konuşmasının ardından Sarıkamış şehitleri için dualar okundu. 

Türk Kızılayı Edirne Şubesi de yürüyüşe katılanlara çorba ikram etti.