Sel gitti, kumu kaldı

Sel gitti, kumu kaldı
Sel gitti, kumu kaldı
- Edirne'de, nehir taşkınları sonucunda tarlalarda biriken kum, üreticileri zor durumda bıraktı - Ziraat Odası Başkanı Yorulmaz: -"Kimi arazilerde 2,5 metre yüksekliğinde kum yığınları var. Bunu çiftçi, devletin yardımı olmadan temizleyemez"

EDİRNE (AA) - Edirne'de, nehir taşkınları sonucunda tarlalarda oluşan kum yığınları, üreticileri mağdur etti.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, yaptığı açıklamada, Meriç ve Tunca nehirlerinin geçen yıl sonunda yaptığı taşkında, koruma seddelerinin zarar gördüğünü, bu nedenle bazı tarım arazilerinin nehir kumuyla kaplandığını söyledi.

Çok büyük bir  afet yaşadıklarını, Tunca Nehri'nin 1953'ten bu yana ilk kez en yüksek seviyesine bu taşkında ulaştığını belirten Yorulmaz, şöyle konuştu:

"Yazlık seddelerde büyük patlaklar oluştu. Bu nedenle kum yığınları tarlalarımıza girdi. Çiftçimiz DSİ'den bu kumu temizlemesini istiyor ama DSİ de temizleyemeyeceğini söylüyor. Bu arazilere kum dolmasının nedeni DSİ seddelerinin patlamasıdır. Kimi arazilerde 2,5 metre yüksekliğinde kum yığınları var. Bunu çiftçi, devletin yardımı olmadan temizleyemez. Yoksa kesinlikle bu araziler ekilemez. Edirne'nin ovalarındaki en elit araziler bu yıl boş kalır."

Yorulmaz, arazilerin imkanlar el verdiğinde temizlenmesi gerektiğini, bunun traktörle değil kum paletli bir araçla yapılabileceğini vurguladı.

Gerekirse dava açma hakları da olduğunu aktaran Yorulmaz, "Bu kumun verdiği zararı belirlemek için henüz çalışma yapılamadı. Buzla kaplı ve suyla kaplı arazilerin bu durum ortadan kalkınca belirlenecek" diye konuştu.

Yorulmaz bu arada, AK Parti İl Başkanı Rafet Sezen'in, aleyhine ziraat odası seçimlerine müdahalede bulunduğunu öne sürdü.